W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do udziału w V edycji Polish Heritage Days!

17.02.2021

Rozpoczął się nabór wniosków do piątej edycji Dni Polskiego Dziedzictwa na Wyspach (Polish Heritage Days 2021, PHD). W tym roku tematem przewodnim akcji jest świętowanie wartości wspólnotowych oraz solidarności i potencjału pomocowego Polonii i Polaków w Wielkiej Brytanii, które zostały wzmocnione podczas pandemii koronawirusa.

logo PHD

Po sukcesie zeszłorocznych Polish Heritage Days, które odbyły się całkowicie online z powodu wybuchu pandemii koronawirusa, i w ramach których pojawiło się szereg wirtualnych inicjatyw zorganizowanych przez ponad 30 lokalnych organizacji, Ambasada RP w Londynie ogłasza piątą już edycję inicjatywy. Główne obchody zaplanowano na pierwszy majowy weekend (1-3 maja).

Tegoroczne PHD obejmie wydarzenia organizowane przede wszystkim w Internecie, których celem będzie promocja polskiej tradycji i kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii, a także podkreślenie pozytywnej roli, jaką niemal milionowa polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie. W tym roku specjalna – piąta – edycja PHD będzie jeszcze bardziej wyjątkowa, gdyż świętować będziemy polonijną solidarność społeczną w środowiskach lokalnych i propagować korzyści płynące z budowania życia wspólnotowego, które zostały wzmocnione podczas pandemii koronawirusa.

Poprzez organizację tegorocznych Dni Polskiego Dziedzictwa w sposób szczególny chcielibyśmy podkreślić potencjał pomocowy Polonii i Polaków, zarówno historyczny, jak i współczesny wkład w budowanie międzynarodowej wspólnoty mieszkającej w Wielkiej Brytanii, ale również wsparcie, jakie polska społeczność zapewnia swoim sąsiadom w czasie pandemii koronawirusa, co po ustąpieniu pandemii pozwoli dalej budować i wzmacniać solidarność międzynarodową oraz polonijną wspólnotę w Zjednoczonym Królestwie.

Wnioski o dofinansowanie inicjatyw planowanych w ramach PHD należy składać do 31 marca br. Wyniki zostaną ogłoszone do 16 kwietnia br.

Polonia w Wielkiej Brytanii jest niezwykle zaangażowana w życie swoich lokalnych społeczności i niesienie pomocy potrzebującym. W szczególności było to widoczne w ostatnim czasie w sytuacjach kryzysowych, takich jak ta wywołana przez pandemię czy zamknięcie granicy brytyjsko-francuskiej. Aktywne organizacje polonijne, jak i pojedyncze osoby organizowały akcje pomocowe, tak ważne i potrzebne w tym trudnym czasie. Ich działalność zasługuje na wyróżnienie i docenienie. Dlatego gorąco zachęcam wszystkie organizacje polskie i brytyjskie do udziału w tegorocznych obchodach Dni Dziedzictwa Polskiego. Jeśli masz pomysł na wydarzenie, akcję, inicjatywę lub projekt online poświęcony polskiej historii, kulturze czy dziedzictwu, który zaangażuje ludzi z twojej lokalnej społeczności lub online, podejmij inicjatywę i zrealizuj ją w ramach Polish Heritage Days! Zachęcam również do informowania samorządów i lokalnych mediów o swoich projektach, aby wzbudzić jak największe zainteresowanie w środowiskach lokalnych. Niech pierwszy weekend maja będzie prawdziwym świętem polskości i solidarności na Wyspach! – powiedział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Oficjalnym symbolem Polish Heritage Days jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była emblematem polskich pilotów walczących w Bitwie o Wielką Brytanię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii. W tym roku akcji towarzyszy okolicznościowe logo, stworzone specjalnie z okazji piątej edycji Polish Heritage Days. Więcej informacji na temat PHD oraz procesu aplikacyjnego znajduje się na stronie Ambasady RP w Londynie oraz w mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia hashtagów: #PLHeritageDays i #PolesinUK.

Pytania dotyczące organizacji wydarzeń w ramach PHD prosimy kierować pod adres: polishday.london@msz.gov.pl.
 

Materiały

Regulamin PHD
PHD​_Regulamin​_2021.pdf 0.23MB
Wniosek o dofinansowanie
Załącznik​_2​_wniosek​_PHD​_2021.docx 0.01MB
Wzór protokołu odbioru zadania
Załącznik​_1​_PHD​_-​_Wzór​_protokołu​_odbioru​_zadania.docx 0.01MB
Logo PHD
5PHD-logo-standard.jpg 0.18MB

Wideo