W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Oddział Nadzoru Higieny Pracy

Chemia-stosowanie

1). Stosowanie substancji lub ich mieszanin
 

Substancje i mieszaniny chemiczne stwarzające zagrożenie bardzo powszechnie występują w środowisku pracy, nie tylko w wielkich zakładach przemysłowych, stanowiąc potencjalne zagrożenie chemiczne. Takie produkty jak np.: farby, kleje, czy chemia gospodarcza, stają się źródłem zanieczyszczenia powietrza na stanowiskach pracy i zagrożeniem dla pracowników.

Pracownik:
  • Poznaj stosowane w Twoim zakładzie substancje i mieszaniny chemiczne i dowiedz się jakie zagrożenie mogą spowodować
  • Pamiętaj żeby posiadać karty charakterystyki dla stosowanych chemikaliów, zapoznaj się z ich treścią (art. 221 Kodeksu pracy).
  • Wykaz wszystkich substancji i mieszanin powinien znaleźć się w „spisie stosowanych substancji i mieszanin chemicznych”. Do jego prowadzenia zobowiązuje §2 art. 221 Kodeksu pracy.
  • Nie dopuszczaj do sytuacji w której niebezpieczne chemikalia (np. farby, rozpuszczalniki, paliwa) są przechowywane w nieoznakowanych pojemnikach. (§1 art. 221 Kodeksu pracy ). Zwróć szczególną uwagę na opakowania po produktach spożywczych. Nie wolno w nich przechowywać chemikaliów, a w takiej sytuacji bardzo łatwo o wypadek! Opakowania muszą również zabezpieczać pracowników przed szkodliwym działaniem, pożarem lub wybuchem ich zawartości.
Pracodawca:
  • Udostępnij pracownikom karty charakterystyki stosowanych przez nich chemikaliów. Zwróć szczególny nacisk na sekcję 4 (pierwsza pomoc) oraz sekcję 8 (środki kontroli ryzyka). Sprawdź instrukcje bhp/stanowiskowe uwzględniające informacje zawarte w kartach charakterystyki (art. 237§ 2 Kodeks pracy).
  • Uwzględnij czynniki chemiczne w ocenie ryzyka. (§ 2 rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych).
  • W razie potrzeby przeprowadź badania i pomiary stężenia czynników chemicznych w środowisku pracy dla substancji, dla których wyznaczono wartość najwyższego dopuszczalnego stężenia (NDS), a z wynikami badań zapoznaj pracowników.
Na opakowaniach substancji i ich mieszaninach obowiązują piktogramy zgodne z rozporządzeniem CLP
Etykieta produktu będącego w obrocie na terytorium RP powinna być sporządzona w języku polskim. Podobnie jest z kartą charakterystyki. Masz prawo żądać od swojego dostawcy tak sporządzonych etykiet i kart.
Nie jesteś pewien jaką masz rolę i obowiązki w łańcuchu dostaw? Kliknij tutaj!
 
 

2). Produkty Biobójcze

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych, udostępniane na rynku i stosowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są produkty biobójcze, na które zostało wydane pozwolenie albo zezwolenie na handel równoległy albo pozwolenie na obrót.

Produkty biobójcze udostępniane na rynku i stosowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają wpisowi do Wykazu Produktów Biobójczych, który jest publikowany na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wykaz produktów biobójczych

Uzyskanie stosownego pozwolenia świadczy o tym, że produkt przeszedł badania wykazujące jego skuteczność, a co najważniejsze, że jest bezpieczny dla stosujących. Brak natomiast oznacza, że nie można określić bezpieczeństwa stosowania tego produktu, a więc należy przyjąć że może on powodować zagrożenie dla zdrowia.

Materiały

Bezpieczeństwo chemiczne w twojej firmie.
Bezpieczeństwo​_chemiczne​_w​_twojej​_firmie.pdf 1.12MB
{"register":{"columns":[]}}