W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

XX Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej - koncert w ZPSM

15.05.2023

XX Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej Koncert II | 20.05.2023 Pałac Velthusena - Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie, ul. Staromłyńska 13, godzina 19:00 | Szczeciński salon muzyczny - Koncert historyczny | Orkiestra Famd.pl Paweł Osuchowski – dyrygent | W programie: Felix Mendelssohn-Bartholdy, Carl Reinecke, Edvard Grieg, Antonin Dvořák, Mieczysław Karłowicz

Grafika prezentuje napis: 19-28 maja 2023, XX Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej praz logotypy sponsorów

Idea koncertu odwołuje się do XIX wiecznej tradycji muzyki salonowej, która cieszyła się ogromną popularnością w ówczesnym Szczecinie. Cykle koncertowe, wzorem lipskiego Gewandhausu opierały się na nowej prezentacji dzieł muzycznych i zerwaniu z utartą praktyką wykonywania wyłącznie muzyki współczesnej. ”Koncerty historyczne”,  jak nazwał je ich autor - Felix Mendelssohn-Bartholdy odgrywały niezwykle istotną rolę, edukowały słuchaczy ukazując rozwój muzyki europejskiej na przykładach twórczość kompozytorów dawnych epok. Za tą przyczyną także w Szczecinie pojawił się nurt popularyzacji muzyki dawnej, w tym dzieł Jana Sebastiana Bacha odkrytych na nowo przez Mendelssohna, który stał się dla nas dziś nie tylko natchnieniem, ale i mistrzem otoczonym swoimi uczniami, trzech pokoleń romantyków uzupełnionych żywiołem słowiańskim Dvořáka i Karłowicza. Dwa stulecia później Fundacja Akademia Muzyki Dawnej powraca do muzycznego testamentu Feliksa, oby był szczęśliwy gdy pojawi się w Szczecinie ponownie, już jako niezapomniany mistrz dawnych epok.

Nie tylko muzyka ale i miejsce prezentacji jest niezwykle interesujące, dawny pałac Velthusena, szczecińskiego przedsiębiorcy i kupca, późniejsza siedziba fabryki fortepianów Wolkenhauera obecnie jest miejscem nauki uzdolnionej muzycznie młodzieży, jako Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. W ostatnich latach klasycystyczna budowla odzyskała dzięki renowacji dawny blask z zewnątrz zachowując dany kształt natomiast wnętrze zostało zaprojektowane i przebudowane niezwykle nowocześnie by spełnić zapotrzebowanie obecnej funkcji, jaką jest szkoła muzyczna.

Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej odbywa po raz dwudziesty dzięki partnerskiej pomocy i wsparciu jaką otrzymuje Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze strony niezawodnych Przyjaciół, jakimi są: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Szczecinie, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie, Republika Rozmaitości Fanaberia, Kwiaciarnia Leśna oraz liczne grono Szczecińskich Entuzjastów Muzyki Wspaniałej.
Tegoroczny Festiwal odbędzie się dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, oraz Gminy Miasto Szczecin.

{"register":{"columns":[]}}