W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Biblioteka

Grafika przedstawia fragment rękopisu nutowego oraz prezentuje napis: Biblioteka inne niż wszystkie... 80% zbiorów stanowią druki muzyczne

 

Materiały

Biblioteka - wyciąg ze Statutu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie
statut​_wyciag.pdf 0.34MB
Regulamin Biblioteki Zesołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie
biblioteka​_regulamin.pdf 0.42MB
Regulamin Multimedialnego Centrum Informacji Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowwiejskiego w Szczecinie
mci​_regulamin.pdf 0.18MB

Katalog Biblioteki ZPSM - dostępny online - Zapraszamy!

akładając konto i logując się w katalogu MolNet+ ZPSM zyskujesz dostęp do możliwości zamawiania wypożyczeń książek i nut przez internet. Wystarczy już przyjść do Biblioteki ZPSM i odebrać zamówione materiały...

Procedura jest następująca: 1) przez dziennik Librus wyślij nauczycielowi bibliotekarzowi swój adres mailowy, aby móc założyć konto biblioteczne (jednorazowo), 2) następnie, gdy otrzymasz przez dziennik Librus mailową informację zwrotną – załóż swoje konto (jednorazowo)/zaloguj się w katalogu MolNet+ na stronie www Szkoły, 3) wyszukaj w katalogu MolNet+ potrzebne książki, nuty (system poinformuje Cię czy są one dostępne) i zamów je, 4) po otrzymaniu mailowej informacji zwrotnej zgłoś się do Biblioteki ZPSM po odbiór zamówionych materiałów.

Zapraszamy do korzystania!

Katalog on-line ZPSM w Szczecinie

Materiały

Jak po raz pierwszy zalogować się do systemu MOL NET+?
258-molnet​_Pierwsze-logowanie​_v2.pdf 0.30MB

Biblioteki cyfrowe dostępne w internecie

Katalogi innych bibliotek dostępne w internecie

Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej ZCDN jest biblioteką specjalistyczną, której ofertę kierujemy przede wszystkim do kształcących się i doskonalących nauczycieli oraz studentów kierunków pedagogicznych, a także do wszystkich osób zainteresowanych sprawami oświaty i wychowania. Biblioteka zapewnia: dostęp do zbiorów o charakterze naukowym, w tym literatury specjalistycznej o profilu pedagogiczno-psychologicznym; możliwość skorzystania z fachowej informacji bibliograficznej z zakresu różnych dziedzin wiedzy; kompetentną obsługę, którą zapewnia wykwalifikowana kadra pedagogicznej i bibliotekarska. Rozpocznij wyszukiwanie

KaRo (katalog rozproszony) jest wyszukiwarką korzystającą z protokołu Z39.50. Pozwala na dostęp do informacji o zasobach wielu polskich bibliotek i ułatwia wyszukanie interesujących pozycji księgarskich, czasopism lub opisów bibliograficznych. KaRo należy traktować jako narzędzie uzupełniające polski centralny katalog NUKAT. Rozpocznij wyszukiwanie

NUKAT to katalog centralny. Oznacza to, że opisywane w nim dokumenty znajdują się w zbiorach wielu bibliotek w całej Polsce (a nawet w Rzymie i Paryżu). Bibliotekarze katalogują wspólnie, gotowe opisy publikacji (rekordy bibliograficzne) kopiują do swoich lokalnych katalogów, a użytkownicy katalogu NUKAT mają informację o zasobach bibliotek naukowych i akademickich w jednym miejscu. Moc korzyści! Katalog NUKAT powstał w 2002 r. z inicjatywy grupy bibliotek akademickich i Biblioteki Narodowej. Sfinansowanie tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki grantowi Fundacji A.W. Mellona. Dziś NUKAT współtworzy ponad 130 bibliotek, a dane gromadzone w katalogu rosną szybko – w 2008 r. – 1 mln opisów, 2011 r. – ponad 2 mln, a w styczniu 2015 r. już 3 mln rekordów bibliograficznych! Rozpocznij wyszukiwanie

Biblioteka Cyfrowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. Rozpocznij wyszukiwanie

Zestawienia bibliograficzne, przydatne w szkole artystycznej

Grafika przedstawia stos książek i prezentuje napis: zestawienia bibliograficzne

Te i inne książki czekają na Ciebie w Bibliotece ZPSM

Grafika przedstawia okładki książek dostępnych w ZPSM

Grafika przedstawia okładki książek dostępnych w Bibliotece ZPSM

Оля, Бориско та їхні нові друзі

Bohaterowie bajki, Ola i Borys, trafiają do Polski. Początkowo nie czują się pewnie, ale już wkrótce osoby i sytuacje, które spotkają sprawią, że zaczną czuć się bezpieczniej i zachowywać z większą śmiałością.

Grafika przedstawia tytułowych Ola i Borysa wraz z Babcią podrużujących z samochodzie

Bajkę tworzyli ludzie, którzy decyzję o tym rodzaju pomocy dla najmłodszych uchodźców podjęli zaledwie w dwa dni i pracowali nad projektem pro bono. Są wśród nich zarówno studenci Uniwersytetu SWPS, ale także graficzka Rebecca Scambler, ilustratorka Paula Metcalf, tłumaczki Olga Barabasz-Rewak (UA) i Natalya Didenko (RUS), konsultant językowy Tomasz Piekot, czy nadzorująca proces od strony klinicznej Karolina Matczak, a także konsultujący go Marta Głowacka, Adela Barabasz i Tomasz Grzyb.

Od początku w prace byli zaangażowani rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski oraz dziekan Wydziału Psychologii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS, dr hab. Tomasz Grzyb.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

  

Grafika przedstawia logotypy MKiDN, NPRC i ZPSM w Szczecinie

W latach szkolnych 2016/2017 i 2017/2018 Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie, brała udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. W ramach Programu zrealizowano między innymi następujące działania:

 • przeprowadzono badanie ankietowe oceniające stan czytelnictwa wśród uczniów OSM II st. Badanie to przeprowadzono z użyciem ankiety przygotowanej przez Instytut Polonistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego z pomocą internetowego narzędzia dostępnego pod adresem: https://www.interankiety.pl
 • w porozumieniu z Biblioteką Pedagogiczna Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie przygotowano kosztorys zakupów. Zaplanowano zakup lektur dla nowo powstających klas 7 i 8 szkoły podstawowej – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Podjęto także współpracę z wyżej wymienioną Biblioteką dotycząca wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo. Przygotowany kosztorys zakupu został pozytywnie zaopiniowany przez Samorząd Uczniowski ZSM i Radę Rodziców ZSM.
 • zakupiono 290 książek obejmujących 18 tytułów zgodnych z przygotowanym kosztorysem. Założono tak rozdysponować przyznaną kwotę 4000 zł, by nasi uczniowie mieli dostęp do min. 25 woluminów z każdego tytułu.
 • zrealizowano wydarzenia promujące czytelnictwo „Poczytaj mi mój Profesorze”. Poszczególne klasy wybrały następujące lektury szkolne, które czytali im wylosowani przez nich nauczyciele: Opowieść Wigilijna, Karola Dickensa; 12 prac Herkulesa, Agaty Christi; Mały Książę, Antoine’a de Saint-Exupéry’ego; Krzyżacy, Henryka Sienkiewicza; Kamienie na szaniec, Aleksandra Kamińskiego; Mistrz i Małgorzata, Michaiła Bułhakowa; Dziady, Adam Mickiewicza; Jądro ciemności, Josepha Conrada.
 • zrealizowano projekt edukacyjny, którego celem było nagranie przez naszych uczniów wybranych tekstów w formie audiobooka czy słuchowiska. Nagrania te chcemy udostępnić naszym niewidomym uczniom.
 • odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów POSM II st. dotyczące następującej tematyki: rola i znaczenie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, stan czytelnictwa w POSM II st. na podstawie analizy badań ankietowych przeprowadzonych w kwietniu i maju 2017 r., stan zasobów lektur szkolnych i ewolucja tegoż stanu w bibliotece ZPSM w Szczecinie na przestrzeni lat 2007 - 2017, źródła finansowania zakupu lektur szkolnych - w tym Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Digitalizacja zbiorów historycznych Biblioteki ZPSM w Szczecinie

Grafika przezntuje odcisk pieczęci na której widniej napis Loewe-Conservatorium Stettin

W roku 2010 rozpoczęto realizację projektu digitalizacji historycznego zbioru druków muzycznych, który stanowi część zbiorów druków muzycznych biblioteki naszej Szkoły.

Celem projektu jest przywrócenie do życia ok. 3 tys druków muzycznych naruszonych "zębem czasu". Druki te niejednokrotnie oznaczone są pieczęciami m. in. przedwojennego Loewe Conservatorium Stettin, czy pieczęciami ówczesnych księgarni muzycznych. Wiele z nich posiada także autografy swych uprzednich właścicieli - mieszkańców przedwojennego Szczecina.

Biblioteka Cyfrowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. Rozpocznij wyszukiwanie

Materiały

Ocalić od zapomnienia. Digitalizacja zbiorów przedwojennych biblioteki Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie
ocalic.pdf 0.41MB

UKD Zbiorów Specjalnych Biblioteki ZPSM w Szczecinie

System uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD) stosowany w klasyfikacji zbiorów specjalnych Biblioteki ZSM

przykładowa UKD
Beethoven 78(430)"17/18":[780.8:780.616]:78.089

interpretacja poszczególnych symboli:

 • Beethoven = kompozytor
 • 78 = muzyka
 • (430) = Niemcy
 • "17/18" = wiek XVIII / XIX
 • 780.8:780.616 = muzyka na poszczególne instrumenty - muzyka na instrumenty klawiszowe
 • 78.089 = oznaczenie postaci zapisu - nuty

stąd całość zapisu powyższego UKD można zinterpretować w następujacy sposób:

 • Ludwig van Beetthoven (1770-1827)- muzyka niemiecka XVIII / XIX w. - muzyka na inastrumenty klawiszowe - nuty

Symbole UKD stosowane w klasyfikacji zbiorów specjalnych Biblioteki

 • ZSM780.8:780.611/.615 = muzyka na instrumenty strunowe / smyczkowe / szarpane
 • 780.8:780.616 = muzyka na instrumenty klawiszowe / muzyka fortepianowa
 • 780.8:780.634 = muzyka na instrumenty perkusyjne
 • 780.8:780.64 = muzyka na instrumenty dęte
 • 780.8:780.649 = muzyka organowa
 • 780.8:780.65 = muzyka na instrumenty mechaniczne
 • 784 = muzyka wokalna / chóralna
 • 785 = muzyka instrumentalna / symfoniczna
 • 785.7 = muzyka kameralna
 • 78.036.9 = muzyka jazzowa i pokrewna
 • 78.033/.034 = muzyka dawna
 • 78.036 = muzyka nowoczesna
 • 78(430) = muzyka niemiecka
 • 78(436) = muzyka austriacka
 • 78(437) = muzyka czeska
 • 78(438) = muzyka polska
 • 78(439) = muzyka węgierska
 • 78(44) = muzyka francuska
 • 78(450) = muzyka włoska
 • 78(460) = muzyka hiszpańska
 • 78(470) = muzyka rosyjska
 • 78(481) = muzyka norweska
 • 78(494) = muzyka szwajcarska
 • 78(495) = muzyka grecka
 • 78(410) = muzyka angielska
{"register":{"columns":[]}}