W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Czy tylko mocna chemia może nam pomóc w wiosennych porządkach?

Czy można dbać o środowisko naturalne i jednocześnie mieć lśniący czystością dom? Jesteśmy przyzwyczajeni, że do sprzątania niezbędne są silne detergenty. Jednak środki do mycia i czyszczenia wcale nie muszą zawierać substancji chemicznych, które szkodzą naturze, a przy okazji mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie, na przykład wywołując skórne alergie. Podczas wiosennych porządków zamieńmy więc popularne komercyjne preparaty na środki wykonane samemu. Efekt będzie zaskakujący!

Natural products for home cleaning, lemon, baking soda and vineg

Metoda sprzątania ma znaczenie

Zanim rozpoczniemy domową manufakturę środków czyszczących, koniecznie powinniśmy się do tej procedury odpowiednio przygotować: przerobić stare, zniszczone ubrania na szmatki do sprzątania oraz zaopatrzyć się w szklane słoiki na detergenty i butelki z atomizerem na własnoręcznie przygotowywane środki czyszczące.

Aby do minimum ograniczyć zużycie mocnej chemii podczas wiosennych porządków, wypróbujmy także sprzęt czyszczący na parę. Stosując uniwersalną myjkę parową, skutecznie pozbędziemy się brudu i drobnoustrojów.

Czysty dom bez mocnej chemii

Naturalne środki czyszczące to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób. Wbrew pozorom nie potrzeba wiele, aby przygotować skuteczne mleczko do czyszczenia łazienki albo preparat usuwający kamień. Sprawdźmy zatem, czego spodziewać się, stosując tanie i łatwo dostępne produkty spożywcze, które prawdopodobnie już znajdują się w naszej kuchni.

Niemal wszystkie, przyjazne środowisku, produkty czyszczące składają się z zaledwie kilku podstawowych składników, które naturalnie usuwają brud, działają bakteriobójczo, skutecznie rozpuszczają tłuszcz, a nawet trudne osady wapienne. Na początek sięgnijmy po:

  • sodę oczyszczoną,
  • ocet spirytusowy,
  • kwasek cytrynowy lub świeże cytrusy,
  • sól kamienną,
  • kawę.

Kuchnia

Wiosenne porządki w kuchni to ogromne wyzwanie. Na szczęście z pomocą przychodzi cytryna. Gotując skórki tego cytrusa w niewielkiej ilości wody, z łatwością usuniemy kamień znajdujący się wewnątrz czajnika. Przykre zapachy z lodówki zniwelujemy, umieszczając w niej pojemnik ze świeżą, najlepiej ziarnistą kawą.

Zamiast konwencjonalnych tabletek do zmywarki zastosujmy mieszaninę gruboziarnistej soli i kwasku cytrynowego w proporcji 1:1. Taką miksturę wystarczy spryskać wodą i przełożyć na kilka godzin do pojemniczków na lód, aby uzyskać pożądany kształt tabletek. Zamiast nabłyszczacza do naczyń, wypróbujmy łyżeczkę octu spirytusowego, który nada wszystkim szklankom wspaniały blask.

Łazienka

Zanieczyszczone fugi z łatwością umyjemy pastą przygotowaną z sody oraz wody. Powstałą mieszankę wystarczy rozprowadzić w newralgicznych miejscach i porządnie wyszorować. Drobnoustroje i uciążliwy osad, pojawiający się w toalecie, usuniemy za pomocą połączenia sody i octu. Zacieki na kabinie prysznicowej znikną, jeśli potraktujemy je roztworem octu, w którym przez kilka dni moczyły się skórki owoców cytrusowych. Kamień i uporczywe osady z mydła zlikwidujemy za pomocą uniwersalnego płynu do czyszczenia zrobionego z wody, octu, soli kuchennej i soku z cytryn. Składniki wystarczy zamieszać aż do uzyskania gęstej mikstury i na kilka minut nałożyć na zabrudzone powierzchnie. Jeśli w łazience pojawiła się pleśń, wówczas najlepiej sprawdzi się ocet połączony z sodą oczyszczoną.

Pokoje

Aby usunąć zalegający od zimy kurz, przetrzyjmy meble szmatkami wykonanymi ze starych, zniszczonych ubrań, które nasączymy naparem z herbaty lub naturalną oliwą. Do czyszczenia jasnych chodników i dywanów przyda się talk. Wystarczy wetrzeć cienką warstwę produktu w dywan, a następnie bardzo dokładnie odkurzyć. Równie skuteczna będzie soda, która wspaniale odświeży dywan i usunie z niego nieprzyjemne zapachy, szczególnie jeśli w domu mieszkają zwierzęta.

Podłogi

Prosty sposób na czyste podłogi? Aby uzyskać wyjątkowo skuteczny preparat do czyszczenia, do ciepłej wody wlejmy kilka łyżek octu. Jeśli obawiamy się ostrego zapachu, dodajmy kilka kropel olejku miętowego lub lawendowego. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku powierzchni drewnianych, jak i ceramicznych.

Okna

Nie ma wiosennych porządków bez umycia okien. Jak sprawić by lśniły bez stosowania mocnej chemii? Skutecznym sposobem na czyste szyby bez żadnych smug i zacieków jest roztwór soku z cytryny i ciepłej wody. Wystarczy rozpuścić pół szklanki soku w jednej szklance wody i spryskać szyby powstałą miksturą, a następnie wytrzeć do sucha za pomocą ściereczki wykonanej ze starych ubrań lub starej gazety. Tak umyte okna będą nie tylko błyszczeć, ale także staną się bardziej odporne na ponowne zabrudzenie.

Preparaty do czyszczenia przygotowane samodzielnie z naturalnych składników są nie tylko bardzo skuteczne, ale także pozbawione mikroplastiku i bezpieczne dla wszystkich domowników, zwłaszcza dzieci oraz naszych ukochanych pupili. Stosując opakowania wielokrotnego użytku, nie wprowadzamy też do środowiska nowych odpadów z tworzywa sztucznego, które w coraz większym, negatywnym stopniu na nie wpływają.

Przepisy na domowe środki czystości

  • Pasta do czyszczenia piekarnika

Składniki: sok wyciśnięty z trzech dużych cytryn, 2 szklanki wody, 1 szklanka octu spirytusowego
i 1 szklanka soli kuchennej

Przygotowanie: Wszystkie składniki należy dokładnie połączyć, a następnie wlać do garnka
i zagotować. Ciągle mieszając, zostawić na ogniu na około 5 minut do chwili, gdy płyn zgęstnieje. Pastę należy zostawić do ostudzenia.

  • Płyn do mycia naczyń

Składniki: 1 szklanka gorącej wody, 5 g startego na wiórki szarego mydła, 1 łyżeczka octu jabłkowego, kilka kropel cytryny, kilka kropel ulubionego olejku eterycznego

Przygotowanie: Wiórki mydlane należy wrzucić do wody i mieszać do całkowitego rozpuszczenia. Następnie trzeba dodać pozostałe składniki i mieszać jeszcze przez chwilę,
a potem przelać do butelki i pozostawić do ostygnięcia. Uwaga! Soda oczyszczona zmieszana z octem jabłkowym może utworzyć duże ilości piany.

  • Proszek do prania

Składniki: 1 szklanka sody kalcynowanej, 1 szklanka nadwęglanu sodu, 1 szklanka boraksu

Przygotowanie: Wszystkie składniki przesypać do miski i dokładnie wymieszać. Na jeden wsad prania wystarczy ok. ¼ szklanki domowego proszku. Do płukania, zamiast płynu można dodać ocet jabłkowy i kilka kropel ulubionego olejku eterycznego

mkis nfosigw
{"register":{"columns":[]}}