W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

10 tys. zgłoszeń do akcji „Szkoła pamięta”!

24.10.2019

Szkoła pamięta

Już 10 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło swój udział w planowanej na 25 października br. akcji „Szkoła pamięta”. Głównym celem tej inicjatywy jest pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach naszej historii. Zgłoszenia można przesyłać jeszcze dziś, do godziny 15:00.

Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, aby w dniach, w których szczególnie wspominamy bliskich zmarłych, pamiętały również o tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Zapraszamy do podejmowania różnych działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia. Chcemy, aby piątek, 25 października br., czyli ostatni piątek przed 1 listopada, był dniem kulminacji tych aktywności.

Przypominamy, że aby wziąć udział w akcji, do 24 października br. należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej. Na zgłoszenia od dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych czekamy do dziś, 24 października br. do godziny 15:00.

 W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie wraz z nauczycielami mogą, m.in.:

  • uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności;   
  • odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię;
  • zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;
  • posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby;
  • odwiedzić groby nauczycieli z danej placówki;
  • wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą;
  • zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami; 
  • zorganizować wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie; 
  • zorganizować wycieczkę patriotyczną±.

 Są to wyłącznie propozycje działań w ramach akcji. Zachęcamy do zamieszczania informacji na swoich stronach internetowych oraz postów z oznaczeniem #SzkołaPamięta w mediach społecznościowych.

Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które zaangażują się w akcję, będą mogły pobrać specjalnie przygotowane logo i dołączyć do społecznością szkół pielęgnujących pamięć o naszej historii.