W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

4 nowe zawody od 1 września 2021 r.

Od 1 września 2021 r. szkoły mogą prowadzić kształcenie w 4 nowych zawodach, które zostały wprowadzone do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, tj.:

  1. technik dekarstwa (branża budowlana) - kształcenie w tym zawodzie może być  realizowane w technikum oraz branżowej szkole II stopnia, na „podbudowie” zawodu dekarz;
  2. technik robotyk (branża elektroniczno-mechatroniczna) - kształcenie może odbywać się w technikum;
  3. technik stylista (branża przemysłu mody) – kształcenie w tym zawodzie może odbywać się w technikum oraz branżowej szkole II stopnia, na „podbudowie” zawodu krawiec;
  4. podolog (branża fryzjersko-kosmetyczna) – kształcenie może odbywać się w dwuletniej szkole policealnej, w formie dziennej lub stacjonarnej.

Ponadto, dla kwalifikacji wyodrębnionych w zawodach technik dekarstwa, technik robotyk i technik stylista możliwe jest prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych. W zawodzie podolog kształcenie możliwe jest wyłącznie w szkole policealnej, bez możliwości prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych lub kursów umiejętności zawodowych.

Dodatkowo, od roku szkolnego 2021/2022 wprowadzone zostały także zmiany w kształceniu w zawodzie opiekun medyczny. Zgodnie z wnioskiem Ministra Zdrowia nastąpiła zmiana kwalifikacji wyodrębnionej w tym zawodzie z: MED.03. Świadczenie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej na: MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej, wydłużenie okresu kształcenia z jednego roku do półtora roku oraz zmiana formy kształcenia w zawodzie, które jest możliwe jedynie w szkole policealnej w formie dziennej lub stacjonarnej, bez możliwości prowadzenia kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych lub kursach umiejętności zawodowych.

Ostatni nabór do szkół policealnych kształcących w zawodzie opiekun medyczny, w którym wyodrębniono kwalifikację MED.03. Świadczenie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej odbył się w roku szkolnym 2020/2021.

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. poz. 211)

{"register":{"columns":[]}}