Cyfrowa transformacja szkoły - wystąpienie wiceminister Katarzyny Lubnauer na konferencji Państwo 2.0
24.09.2025
Katarzyna Lubnauer, Sekretarz Stanu wzięła udział w XV konferencji Computerworld Państwo 2.0, podczas której mówiła o wyzwaniach i szansach związanych z cyfryzacją edukacji. Podkreśliła konieczność wprowadzania nowoczesnych technologii w szkołach z równoczesnym zapewnieniem bezpieczeństwa cyfrowego oraz rozwijaniem kompetencji cyfrowych nauczycieli i uczniów.
Konferencja Państwo 2.0 to jedno z najważniejszych dorocznych wydarzeń poświęconych strategii cyfryzacji państwa oraz rozwojowi kluczowych projektów IT w sektorze publicznym. Skierowana jest do przedstawicieli administracji centralnej i samorządowej, ekspertów IT, przedstawicieli biznesu i nauki oraz osób odpowiedzialnych za realizację transformacji cyfrowej w Polsce. Program konferencji koncentruje się na priorytetach cyfrowych administracji publicznej, kierunkach rozwoju rządowych projektów IT, a także na wybranych obszarach tj. cyberbezpieczeństwo, zdrowie, smart city oraz AI w administracji publicznej.
W swoim wystąpieniu Katarzyna Lubnauer podkreśliła potrzebę integracji cyfrowej i zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego dla uczniów i nauczycieli.
Naszym celem jest, by edukacja szła w parze z cyfrową transformacją państwa, z zachowaniem najwyższych standardów ochrony danych i cyberbezpieczeństwa
– powiedziała.
Zwróciła uwagę, że wdrażanie innowacyjnych rozwiązań IT w szkołach powinno służyć poprawie jakości kształcenia oraz wyrównywaniu szans dzieci i młodzieży.
Wiceminister mówiła także o rozwoju kompetencji cyfrowych nauczycieli.
Musimy nie tylko inwestować w sprzęt i infrastrukturę, lecz także zadbać o szkolenia i wsparcie dla kadry pedagogicznej, by cyfrowa szkoła była miejscem realnego rozwoju talentów i umiejętności przyszłości
– podkreśliła na koniec wiceminister Lubnauer.