W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Kodowania w Tanowie z udziałem wiceministra edukacji

05.10.2018

Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN uczestniczył dziś, 5 października br. w inauguracji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Szkole Podstawowej im. Jerzego Noskiewicza, w Tanowie w województwie zachodniopomorskim.

Wiceminister edukacji wziął udział w zajęciach z kodowania, przygotowanych przez nauczycieli, trenerów eTwinning oraz Mistrzów Kodowania, w których wykorzystano m.in. tablice interaktywne. Uczniowie szkoły mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach w Mobilnym Centrum Edukacyjnym (MCE).

MCE jest narzędziem służącym do przekazywania uczniom i nauczycielom wiedzy na temat nowoczesnych metod nauczania oraz programów zarządzanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, w tym m.in. największego unijnego programu edukacyjnego Erasmus+. Multimedialna klaso-pracownia „iLAB”, wirtualna rzeczywistość, gry 3D – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez FRSE dla uczniów szkoły. Tegoroczna szósta edycja Europe Code Week odbędzie się od 6 do 21 października. To społeczna inicjatywa edukacyjna, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.

Akcja zorganizowana w całej Europie skierowana jest do wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Organizatorem wydarzenia może być każdy – pracownicy instytucji, szkoły, biblioteki, nauczyciele, uczniowie czy też ich rodzice. Wystarczy zgłosić własną inicjatywę na stronie www.codeweek.eu/events. Po zarejestrowaniu planowanego wydarzenia zostanie ono wliczone do europejskiego rankingu. W ramach zeszłorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce odbyło się ponad 2200 wydarzeń. Zachęcamy do włączenia się w akcję.

Warto przypomnieć, że kodowanie jest częścią nauki programowania, która od 1 września 2017 r. stanowi stały element edukacji od I klasy szkoły podstawowej. Szkoła ma stwarzać uczniom warunki do nabywania wiedzy i umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metod i technik wywodzących się z informatyki. Szczególny nacisk kładzie się tu na takie elementy, jak m.in. logiczne i algorytmiczne myślenie, programowanie, posługiwanie się aplikacjami komputerowymi, wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł, posługiwanie się komputerem i podstawowymi urządzeniami cyfrowymi oraz stosowane tych umiejętności na zajęciach z różnych przedmiotów.

Z kolei w najbliższy poniedziałek, 8 września, wiceminister edukacji weźmie udział w Europejskim Tygodniu Kodowania w Szkole Salezjańskiej w Szczecinie.

Materiały

Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce
weźmie udział w Europejskim Tygodniu Kodowania w Szkole Salezjańskiej w Szczecinie

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.12.2023 14:48 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.12.2023 14:48 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}