W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Historyczny sukces młodych matematyków

22.07.2019

Znakomicie spisali się polscy uczniowie na 60. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, która w tym roku odbyła się w Wielkiej Brytanii (Bath, 10-22 lipca). Łącznie wywalczyli 6 medali – złoty, 3 srebrne i 2 brązowe. Po raz pierwszy od 25 lat reprezentant Polski zdobył maksymalną liczbę punktów, bezbłędnie rozwiązując wszystkie zadania konkursowe. W zawodach startowało blisko 600 uczniów z całego świata.

Polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

Najlepszy wynik spośród polskich matematyków uzyskał Jan Fornal – maturzysta z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, który zdobył maksymalną liczbę punktów. Taki rezultat w 60-letniej historii olimpiady udało się Polakowi uzyskać po raz siódmy. Zawodników, którzy bezbłędnie rozwiązali wszystkie zadania, było na tegorocznej olimpiadzie tylko sześciu – oprócz Jana Fornala maksymalny wynik uzyskało dwóch Chińczyków, dwóch Amerykanów i Koreańczyk. To nie pierwszy sukces ucznia z Rzeszowa na międzynarodowych zawodach edukacyjnych. W ubiegłym Jan Fornal zdobył na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej złoty, a dwa lata temu brązowy medal.

Srebrny krążek wywalczyło trzech uczniów: Juliusz Banecki (Gdański Liceum Autonomiczne), Kamil Galewski (I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim) i Radosław Żak (V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie). Dla ucznia z Krakowa to już drugi srebrny medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej.

Brązowy medale przypadły w udziale Justynie Jaworskiej (XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie) i Tomaszowi Ślusarczykowi (V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie).

W klasyfikacji drużynowej nasi uczniowie zajęli 10. miejsce. Polska reprezentacja na Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną została wyłoniona podczas obozu przygotowawczego, który pod koniec maja obył się w Krakowie.  

Warto podkreślić, że Tomasz Ślusarczyk i Juliusz Banecki to tegoroczni medaliści Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej (IPhO 2019). Na zawodach rozegranych kilkanaście dni temu w Izraelu uczniowie zdobyli odpowiednio srebrny i brązowy medal.

Serdecznie gratulujemy!

Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów, którzy będą rywalizować na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Paryżu.