W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności w Polsce z udziałem wiceminister edukacji

30.10.2018

Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN we wtorek, 30 października br. wzięła udział w konferencji inaugurującej Europejskiego Korpusu Solidarności w Polsce. W wydarzeniu uczestniczyli również Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Marzena Machałek w towarzystwie uczestników Kongresu

Europejski Korpus Solidarności to nowy program Komisji Europejskiej (EKS), którego celem jest zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w działania solidarnościowe. W ramach EKS młodzi ludzie i organizacje mogą realizować działania w następujących obszarach: wolontariat, staże i miejsca pracy oraz działania lokalne.

Wiceminister edukacji podczas swojego wystąpienia podkreśliła, że Europejski Korpus Solidarności bardzo mocno przyczyni się do kształtowania wśród młodych ludzi kompetencji społecznych potrzebnych na rynku pracy.

– Z radością i wielką satysfakcją przyjmujemy otwarcie tego projektu, z satysfakcją przyjmujemy też ogromne zainteresowanie młodych ludzi tym projektem, a także zainteresowanie instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Cele projektu, takie jak zaangażowanie młodych ludzi w działania na rzecz innych, mieszczą się w polityce edukacyjnej i wychowawczej rządu oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej – powiedziała Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN. 

Europejski Korpus Solidarności

Europejski Korpus Solidarności pomaga młodym ludziom w rozwoju zawodowym i odnalezieniu się na rynku pracy. Przez położenie nacisku na europejski wymiar solidarności, program daje młodzieży wyjątkowe możliwości rozwijania umiejętności interpersonalnych i zdobywania nowej wiedzy, z korzyścią zarówno dla nich, jak i ogółu społeczeństwa. Do końca 2020 na finansowanie działań Korpusu przewidziano 376,5 mln euro, w tym w 2018 r. 44,25 mln euro.

Program umożliwia młodzieży w wieku od 18 do 30 lat rozwijanie zainteresowań, włączenie się w działania na rzecz innych, a także na postawianie pierwszych kroków na drodze kariery zawodowej. Założenia programu skupione są wokół działań solidarnościowych. Celem programu jest włączenie młodzieży w projekty, które promują wartości europejskie, demokrację, obywatelska postawę i solidarność społeczną.

Europejski Korpus Solidarności umożliwia młodym ludziom udział w trzech różnych rodzajach działań. Pierwszym z nich są Projekty Wolontariatu, które pozwalają na wyjazd zagranicę i włączenie się w działania na rzecz innych oraz w pracę organizacji pozarządowej. Projekty te można również realizować w Polsce. Staże i miejsca pracy umożliwiają zdobycie doświadczenia zawodowego w polskiej lub zagranicznej instytucji, której działania związane są z sektorem solidarnościowym. Natomiast Projekty Solidarności pozwalają na realizację lokalnych inicjatyw we współpracy z różnego typu placówkami, organizacjami i władzami samorządowymi.

Szczegółowe opisy poszczególnych rodzajów działań i ich typy znaleźć można na stronie internetowej programu. Również tam znajdują się także informacje dotyczące obszarów tematycznych możliwego zaangażowania, zasad finansowania oraz miejsc, do których można wyjechać.

Narodową Agencją programu Europejski Korpus Solidarności jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).

Zachęcamy do zapoznania się z programem.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.12.2023 14:41 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.12.2023 14:41 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}