W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja inaugurująca V edycję kampanii BohaterON z udziałem wiceministra edukacji

29.07.2020

Wiceminister edukacji Maciej Kopeć uczestniczył dziś, 29 lipca br. w konferencji inaugurującej V edycję kampanii edukacyjno-społecznej BohaterON – włącz historię! Celem tego projektu jest promowanie postaw patriotycznych oraz kultywowanie pamięci o historii naszego kraju i jego bohaterach. Jednym z elementów kampanii są także działania związane z edukacją historyczną. Jak co roku będzie można wysłać również kartkę powstańcom warszawskim. Zachęcamy uczniów i nauczycieli do włączenia się w akcję BohaterON – włącz historię!

Zdjęcie z konferencji inaugurującej V edycję kampanii BohaterON – włącz historię!

Edukacja historyczna

BohaterON – włącz historię! to projekt realizowany od 2016 roku. Jego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promowanie postaw patriotycznych. Organizatorzy chcą także przybliżać historię Polski XX wieku i zachęcić młodych ludzi do odkrywania naszej przeszłości. 

W ramach akcji realizowane są także różnorodne działania edukacyjne. Nauczyciele, którzy zgłoszą się do projektu BohaterON w Twojej Szkole, otrzymają drogą elektroniczną pakiet materiałów (scenariusze zajęć, narzędzia do przeprowadzenia lekcji), dzięki którym będą mogli przeprowadzić lekcje o Powstaniu Warszawskim. 

Dodatkowo uczniowie – w ramach klasy, koła zainteresowań, drużyny/gromady harcerskiej czy hufca pracy – będą mogli wykonać wspólny album z życzeniami dla powstańców. Korespondencja zostanie przekazana uczestnikom walk o stolicę po zakończeniu V edycji projektu. 

BohaterON – edycja 2020 

Jednym z elementów kampanii BohaterON w 2020 r. będzie wyłonienie laureatów Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich. Ideą tego wyróżnienia jest uhonorowanie osób i instytucji, które w szczególny sposób angażują się w promowanie wiedzy o historii Polski XX wieku oraz edukację historyczno-patriotyczną.

Laureaci zostaną wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non-profit i pasjonat. Przewodniczącym kapituły jest Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, a jednym z członków Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. 

W ramach kampanii będzie można również wysłać kartkę powstańcom warszawskim. Tradycyjne kartki będą wykonywane przez dzieci w szpitalach, zaś uczniowie przygotują  specjalne pamiętniki. 

Pozostałe osoby będą mogły wysłać kartkę wyłącznie w formie on-line. Na e-kartce obowiązuje limit 25 słów – tylu, ile maksymalnie można było zawrzeć w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego. 

Taka forma złożenia życzeń będzie odbywać  się za symboliczną opłatą. Dochód zostanie przeznaczony na wydruk kartek i wysyłkę do adresatów w formie tradycyjnej, a także na wsparcie materialne dla powstańców. Organizatorzy chcą także rozwijać dotychczasowe formy pomocy, finansując dodatkową opiekę, zakup sprzętu rehabilitacyjnego czy dowóz obiadów do domów powstańców. 

Kampania BohaterON startuje 1 sierpnia 2020 r. 

Zachęcamy do włączenia się w akcję! 

Włącz historię, pokaż, że pamiętasz! 

Zdjęcia (2)