W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja o szkolnictwie zawodowym w Chełmie z udziałem szefowej MEN

07.02.2019

Konferencja – Chełm

 

Zmiany w szkolnictwie zawodowym, doradztwo, współpraca z pracodawcami - o tym w czwartek rozmawiali w Chełmie nauczyciele, samorządowcy, dyrektorzy szkół i pracodawcy. W konferencji, na zaproszenie prezydenta Chełma Jakuba Banaszka, uczestniczyła Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. W wydarzeniu wzięła udział również Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty.

Ponad 300 osób z 4 okolicznych powiatów dyskutowało o kierunkach zmian w szkolnictwie zawodowym od 2019 roku, zadaniach dyrektora szkoły wynikających z reformy szkolnictwa zawodowego. Tematem rozmów była też współpraca doradców zawodowych z rodzicami w zakresie dokonywania wyboru dalszej drogi edukacyjnej przez ich dzieci. Uczestnicy konferencji rozmawiali również o funkcjonowaniu centrum kształcenia zawodowego w nowym ustroju szkolnym, współpracy pracodawcy ze szkołami zawodowymi.

Minister Anna Zalewska podczas swojego wystąpienia zaprezentowała zmiany ustawowe powadzone w zakresie szkolnictwa zawodowego. Podkreśliła, że pracodawca musi być obecny w szkole a szkoła współpracować z pracodawcą. Szkolnictwo musi nadążać za zmianami cywilizacyjnymi.

- Dziękuję panu prezydentowi, pani kurator za organizowanie takich spotkań. Nie tylko ważne jest napisanie ustawy, ale również jej wdrożenie i monitorowanie – powiedziała minister edukacji.

Ważnym punktem konferencji było podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie, a spółką Lubelski Węgiel „Bogdanka”. W ramach porozumienia 4 najlepszych absolwentów szkoły znajdzie zatrudnienie w kopalni.

Ponadto blisko 2 tys. młodych ludzi wzięło udział w towarzyszącej wydarzeniu giełdzie szkół zawodowych, podczas której prezentowana była oferta edukacyjna chełmskich szkół zawodowych skierowana do uczniów uczestniczących w tegorocznej rekrutacji.

Organizatorami konferencji byli: Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk i Prezydent Miasta Chełma Jakub Banaszek. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek.

fot. Dariusz Kostecki

Zdjęcia (7)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.02.2019 18:49 Michał Czartoszewski
Pierwsza publikacja:
08.02.2019 18:49 Michał Czartoszewski