W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Rola samorządu lokalnego w kształtowaniu kluczowych kompetencji uczniów” z udziałem wiceministra edukacji

02.09.2019

Konferencja „Rola samorządu lokalnego w kształtowaniu kluczowych kompetencji uczniów” z udziałem wiceministra edukacji

Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć we wtorek, 3 września br., uczestniczył w konferencji „Rola samorządu lokalnego w kształtowaniu kluczowych kompetencji uczniów” w Tarnowie Łobeskim. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich szczebli samorządów terytorialnych z województwa zachodniopomorskiego, pracownicy zarządzający oświatą i osoby odpowiedzialne za planowanie i zarządzanie strategiczne w samorządach.

- Samorządy są dla Ministerstwa Edukacji Narodowej kluczowym partnerem w realizacji polityki oświatowej naszego państwa.  Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia jest naszym wspólnym celem, a kluczową kwestię stanowi aktywna działalność na rzecz stałej modernizacji oświaty i tworzenia klimatu dla rozwoju społeczności lokalnej – podkreślił wiceminister Maciej Kopeć.

Niezwykle ważne jest to, aby wszystkie podmioty uczestniczące w procesie edukacyjnym, czyli nauczyciele, rodzice, uczniowie, organy prowadzące szkoły, organy nadzoru pedagogicznego oraz lokalne środowiska oświatowe, tworzyły ekosystem przyjazny innowacjom, w którym nikt nie czuje się wykluczony ze względu na bariery w dostępie do wysokich standardów usług edukacyjnych.

Biorący udział w konferencji przedstawiciele MEN przybliżyli ogólnopolskie programy skierowane do szkół, takie jak: Rządowy Program „Aktywna Tablica”, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, „Posiłek w szkole i w domu”, dostęp do e-materiałów i e-podręczników. To jedne z wielu przykładów działań ukierunkowanych na wyrównywanie szans edukacyjnych, podejmowane niezależnie od wielkości miejscowości czy jej położenia na mapie Polski.

- Szkoły nawet te najmniejsze stanowią bardzo istotny element rozwoju kraju. Są często lokalnymi centrami szeroko rozumianej kultury, warto i należy je chronić i w nie inwestować. Mam świadomość tego, że stoimy wciąż przed szeregiem wyzwań, jakie dotyczą systemu edukacji.  Nie da się im sprostać bez zaangażowania samorządów – powiedział zebranym Maciej Kopeć.

Konferencję zorganizowało Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Przedsiębiorstwo Społeczne sp. z o. o., Think-tank „Wyzwania dla rozwoju obszarów wiejskich” wspólnie z partnerem Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.

{"register":{"columns":[]}}