W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II Kongres Rozwoju Kolei z udziałem kierownictwa MEN

29.01.2020

Rozwój transportu kolejowego oraz przyszłość zawodu kolejarza w Polsce to główne tematy tegorocznego Kongresu Rozwoju Kolei, w którym udział wzięli Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Sekretarz Stanu w MEN Marzena Machałek.

II Kongres Rozwoju Kolei

Ponad 700 uczestników wydarzenia dyskutowało dziś, 29 stycznia w Warszawie na temat m.in. innowacyjnych, ekologicznych rozwiązaniach, dzięki którym możliwe będzie zwiększenie konkurencyjności polskiej kolei. 

Rodzima kolej staje się coraz bardziej nowoczesna i komfortowa. Dostracza pasażerom najnowszych rozwiązań, rozwijając przy tym coraz wyższą jakość oferowanych usług. Szczególnie istotna staje się dostępność tych rozwiązań dla wszystkich grup podróżnych. Przykładem są m.in. Innowacyjne Dworce Systemowe.

Jednym z ważnych bloków tematycznych był ten poświęcony szkolnictwu zawodowemu. Uczestniczyła w nim wiceminister edukacji Marzena Machałek. W dyskusji pt. Kolej na miarę pracodawcy XXI wieku – przyszłość zawodu kolejarza brali udział również: Mirosław Antonowicz, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.; Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity S.A.; Zenon Kozendra, członek zarządu PKP Cargo S.A.; Marek Olkiewicz, wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., a także Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Podczas debaty uczestnicy zastanawiali się nad przyszłością zawodu kolejarza. 

- Kolej jest naszym oczkiem w głowie, to bardzo ważna dziedzina gospodarki i rozwoju społecznego - powiedziała wiceminister Marzena Machałek podczas swojego wystąpienia. 

Sekretarz Stanu w MEN podkreśliła, że w ogłoszonej Prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy są trzy zawody związane z kolejnictwem. Pełnią one strategiczną funkcję dla rozwoju państwa. Zawody te to: technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik elektro-energetyk transportu szynowego, a także technik transportu kolejowego. 

Wiceminister zwróciła uwagę na fakt, że samorządy na 2021 rok otrzymają zwiększoną subwencję oświatową na szkoły kształcące w tych zawodach. Marzena Machałek podkreśliła również, że wyzwaniem, przed którym teraz stoimy, jest promocja kształcenia zawodowego. 

- Mamy postęp, ale nadal mało uczniów uczy się w zawodach kolejowych. Musimy wypracować strategię promocji szkolnictwa branżowego i technicznego. To musi być promocja konkretnych dobrych szkół, pokazanie, że wymarzoną szkołą jest również technikum kolejowe, które przygotuje do konkretnego zawodu. Praca w tych zawodach również daje prestiż społeczny – podkreśliła wiceminister edukacji. - Cieszę się, że szkolnictwo zawodowe się odradza, dziękuję za otwartość i współpracę – powiedziała Marzena Machałek kończąc swoje wystąpienie.

W Kongresie wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, ministrowie, posłowie, senatorowie, samorządowcy, przedstawiciele instytucji naukowych oraz przedsiębiorcy z branży kolejowej, w tym ze spółek Grupy PKP.

W trakcie Kongresu MEN zorganizowało Forum edukacyjne branży transportu kolejowego z udziałem niemal wszystkich szkół prowadzących kształcenie w zawodach z branży transportu kolejowego. Forum było okazją do zaprezentowania wybranych szkół, a także do upowszechnienia ostatnich zmian w kształceniu zawodowym, ze szczególnym uwzględnieniem branży transportu kolejowego. Ponadto przedstawiciel FRSE zaprezentował możliwości wykorzystania unijnego Programu Erasmus+ na potrzeby kształcenia w tej branży.

Kongres Rozwoju Kolei to cykliczne, branżowe wydarzenie skierowane do branży kolejowej i transportowej. Więcej informacji na stronie: www.kongresrozwojukolei.pl.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}