W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

List mjr do maturzystów – dbajcie o siebie, pozostańcie w domu

27.04.2020

Legendarna łączniczka Okręgu Wilno AK i nauczycielka Danuta Felicja Szyksznian ps. Sarenka, Szarotka przygotowała list do tegorocznych maturzystów, w którym prosi ich o dbanie o siebie, swoich bliskich i odpowiedzialność w tych trudnych dniach. Pani Danucie życzymy dużo sił i zdrowia! Dziękujemy za te piękne słowa przekazane do młodzieży.

Grafika ze zdjęciem mjr Danuty Szyksznian po lewej stronie oraz tekstem po prawej:
List do maturzystów od mjr Danuty Szyksznian ps. Sarenka – łączniczki Okręgu Wilno AK i nauczycielki

– Moje pokolenie odchodzi na wieczną wartę, a gdy odejdzie ostatni żołnierz Armii Krajowej, skończy się epoka. Teraz Wy musicie służyć Polsce jak najlepiej. Kochać ją jak matkę, nie pozwolić źle mówić o niej, starać się tak, aby w kraju ludziom żyło się godnie i nigdy nie było wojny. Żeby to się udało potrzeba dużo mądrości, toteż proszę Was, dbajcie o siebie, pozostańcie w domu, a ten okres poświęćcie nauce – napisała Danuta Szyksznian.

„Sarenka” w swoim liście pokreśliła, że jej pokolenie nie miało łatwo. Nauka musiała odbywać się w ukryciu, a nauczyciele, którzy chcieli uczyć młodzież ryzykowali życiem.

– Wiem, że to trudne, ale i moje pokolenie nie miało wesoło. Byliśmy żołnierzami Armii Krajowej i był to czas, gdy szkoły były pozamykane dla polskiej młodzieży. My jednak postanowiliśmy nadal uczyć się. Nie było komputerów, ksero, brakowało zeszytów i książek, które przepisywaliśmy nocami. Nasi drodzy nauczyciele narażając się na karę śmierci postanowili zorganizować tajne nauczania. Staraliśmy się im odwdzięczyć i choć każda lekcja odbywała się w innym mieszkaniu, to uczęszczaliśmy na wszystkie.

Materiały

List mjr Danuty Szyksznian do maturzystów
List​_do​_maturzystów.pdf 0.74MB