Minister Edukacji Barbara Nowacka na posiedzeniu Rady UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu w Brukseli
14.05.2024
Minister Edukacji, Barbara Nowacka reprezentowała Polskę podczas posiedzenia Rady UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu, które odbyło się 13 maja w Brukseli. Głównym punktem porannej części Rady UE, była debata ministrów ds. młodzieży na temat lepszego wykorzystania wyników unijnego dialogu z młodzieżą oraz wdrażania na poziomie krajowym rozwiązań zgodnych z potrzebami młodych ludzi.
Minister Edukacji w dyskusji wskazała, że „jak pokazuje przykład Polski musimy włączyć młodych ludzi w procesy decyzyjne, ponieważ mogą oni dokonać faktycznej zmiany”. Ponadto Rada UE przyjęła konkluzje ws. spuścizny Europejskiego Roku Młodzieży 2022, ws. europejskich i międzynarodowych programów działań politycznych w odniesieniu do dzieci, młodzieży i praw dziecka, ws. społeczeństw włączających młodych ludzi oraz rezolucję na temat pracy z młodzieżą w Europie, która daje siłę.
W czasie sesji popołudniowej Rady UE poświęconej edukacji, ministrowie dyskutowali na temat sztucznej inteligencji w kształceniu i szkoleniu: łączenie innowacji technologicznych i wdrażanie wysokiej jakości edukacji dla wszystkich.
Minister Barbara Nowacka w swoim wystąpieniu podkreśliła, że „pokolenie obecnych i przyszłych uczniów to pokolenia dorastające w otoczeniu cyfrowych technologii, dlatego konieczne jest przygotowywanie dzieci od najmłodszych lat do świadomego, odpowiedzialnego i kreatywnego korzystania z nich”.
Ministrowie zatwierdzili również przyjęcie Zalecenia Rady: „Europa w ruchu – możliwości mobilności edukacyjnej i szkoleniowej dla wszystkich” oraz konkluzji w sprawie promowania polityki i praktyki w dziedzinie kształcenia i szkolenia wykorzystujących dowody z myślą o urzeczywistnieniu europejskiego obszaru edukacji.
Przed posiedzeniem Rady minister Nowacka uczestniczyła jako przedstawiciel przyszłej prezydencji w nieformalnym wspólnym śniadaniu ministrów młodzieży z przedstawicielami środowiska młodzieżowego na temat znaczenia udziału młodzieży w wyborach europejskich oraz roli unijnego dialogu młodzieżowego w kształtowaniu polityki.
Dodatkowo poza formalnym posiedzeniem Rady UE – za zamkniętymi drzwiami - odbył się lunch ministrów edukacji poświęcony tematowi niedoboru nauczycieli w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
W Brukseli Barbara Nowacka odbyła również liczne robocze spotkania, min. z przedstawicielami Europejskiego Forum Młodzieży, z ministrem i wiceministrem Ukrainy ds. młodzieży i sportu oraz z partnerami z Trio, ministrem dzieci i edukacji Królestwa Danii i ministrem edukacji, sportu i młodzieży Cypru, a także z minister edukacji i nauki Estonii i minister spójności społecznej i rodziny Grecji.