Minister Edukacji podsumowała rok szkolny 2025/2026 w liście do społeczności szkolnej
25.06.2026
Z okazji zakończenia roku szkolnego 2025/2026 Minister Edukacji skierowała list do dyrektorów, nauczycieli, pracowników oświaty, uczniów oraz rodziców, dziękując za zaangażowanie i podsumowując najważniejsze zmiany w polskiej szkole.
W liście minister podkreśliła, że „Kompas Jutra pozwolił w roku szkolnym 2025/2026 wyznaczyć nowy kierunek rozwoju polskiej oświaty”. Zaznaczyła, że punktem wyjścia do zmian, które od 1 września 2026 roku mają „stworzyć model szkoły wymagającej i wspierającej; model oparty na kompetencjach kluczowych, doświadczeniach edukacyjnych i praktycznym wykorzystaniu wiedzy”, stał się dialog ze społecznością szkolną.
Przypomniała, że w ramach trasy „Kierunek: Kompas Jutra” odbyło się blisko 100 spotkań, w których „niemal 24 tysiące osób w tym Dyrektorzy i Dyrektorki, Nauczyciele, Nauczycielki i Rodzice wzięło udział w rozmowach o przyszłości edukacji”. Jak podkreśliła minister Nowacka, efektem tej debaty jest „lepsze przygotowanie szkół i placówek do stopniowego wdrażania reformy” oraz możliwość uwzględnienia spostrzeżeń środowiska oświatowego i rodziców, m.in. przy proponowaniu „w prawie oświatowym między innymi zasad korzystania z telefonów oraz innych urządzeń elektronicznych”.
Minister zwróciła uwagę na dynamiczne zmiany w świecie cyfrowym. „Zależy mi, żeby dzieci i młodzież uczyły się świadomego korzystania ze zdobyczy technologii” - powiedziała, dziękując uczniom za udział w rozmowach o wyzwaniach rzeczywistości cyfrowej. Przypomniała również, że „dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej zapewniamy Wam w szkołach nowoczesny sprzęt: laptopy, tablety, ale też 12 tysięcy pracowni AI oraz pracownie STEM”, a „ponad 5 miliardów złotych przeznaczone na ten cel to zdecydowanie największa inwestycja w edukację cyfrową w historii Polski”.
W liście Barbara Nowacka odniosła się także do nowego przedmiotu szkolnego. „W tym roku szkolnym pojawił się również nowy, niezwykle potrzebny przedmiot edukacja zdrowotna. Te zajęcia z pewnością pozwoliły Wam zdobyć narzędzia, które pomogą skutecznie dbać o siebie i innych w wymiarach: fizycznym, psychicznym, środowiskowym czy właśnie cyfrowym” - napisała.
Minister podkreśliła też zaangażowanie młodych ludzi w program „Edukacja z wojskiem”. Jak wskazała, „do pięciu edycji przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej zgłosiło się łącznie aż pół miliona ludzi młodych”. Dodała, że „to zaangażowanie w szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej albo reagowania w sytuacjach kryzysowych, jest najcenniejszą inwestycją we wspólne bezpieczeństwo”.
W obszarze kształcenia zawodowego minister zwróciła uwagę na zmiany wspierające wybór ścieżki kariery. „Ten rok szkolny przyniósł w tym kontekście istotne modyfikacje” napisała, wskazując na „spotkania z przedstawicielami i przedstawicielkami ponad 50 branż”, które „zachęciły nas do zaktualizowania podstaw programowych, wygaszenia zawodów niedostosowanych do potrzeb krajowej gospodarki oraz wprowadzenia 11 nowych profesji”. Jak podkreśliła, „jasna ścieżka rozwoju dziś to konkretna przewaga na rynku pracy jutra”.
Słowa uznania minister skierowała również do dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty. „Prawdziwą siłą do zmian w polskiej szkole jest Państwa nieustanne zaangażowanie we wszechstronny rozwój podopiecznych, a także uczniów i uczennic” - napisała. Podziękowała także za „cierpliwość, wyrozumiałość i profesjonalizm”, a także „nieustanne wspieranie uczniów w odkrywaniu ich talentów”. Życzyła, aby wakacje były czasem „zasłużonego odpoczynku”, „regeneracji, inspiracji i dobrych spotkań, które dodadzą energii na kolejny rok pracy”.
Na zakończenie minister zwróciła się bezpośrednio do uczniów i uczennic. „Serdecznie gratuluję Wam tegorocznych sukcesów edukacyjnych” podkreśliła, zaznaczając, że zakończenie roku szkolnego to moment, „w którym możecie z dumą spojrzeć na wszystko, co udało się Wam osiągnąć, na zdobyte umiejętności, pokonane trudności i nowe doświadczenia, które już teraz budują Waszą przyszłość”. Podziękowała także „za wysiłek wkładany w naukę, wytrwałość i ciekawość świata” oraz życzyła, by wakacje przyniosły „wiele dobrych chwil” i pozwoliły wrócić do szkoły „z nową energią, siłą i motywacją”.
Materiały
List Minister Edukacji Barbary Nowackiej na zakończenie roku szkolnego 2025-2026List_Minister_Edukacji_Barbary_Nowackiej_na_zakończenie_roku_szkolnego_2025-2026.pdf 0.14MB