W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 150 propozycji zajęć dla uczniów – ruszyły „Muzealne zielone szkoły”

08.06.2020

Ponad 150 propozycji zajęć z zakresu historii, języka polskiego, przyrody, historii sztuki i plastyki przygotowały instytucje prowadzone i współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Muzealne zielone szkoły” to oferta skierowana do placówek oświatowych, które ze względu na sytuację epidemiczną nie mogą realizować programu w ramach tradycyjnych tzw. zielonych szkół. Zajęcia zostały przygotowane z uwzględnieniem podstawy programowej oraz z podziałem na kategorie wiekowe. Zachęcamy do udziału!

Pałacowe wnętrze w tle. Na środku, na białym tle tekst: Ponad 150 propozycji zajęć dla uczniów – ruszyły "Muzealne zielone szkoły"

Akcja „Muzealne zielone szkoły” ma nie tylko pomóc nauczycielom w realizacji programu nauczania w interesujący dla młodego pokolenia sposób, ale także skierować uwagę dzieci i młodzieży na instytucje kultury jako bogate źródło różnorodnej wiedzy oraz uświadomić im wagę dziedzictwa narodowego.

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, podkreśla niezwykle ważną rolę instytucji kultury w systemie edukacji.

– Wyjątkowa sytuacja, która zmusiła nas wszystkich – w tym dzieci i młodzież – do pozostania w domu, jednocześnie otworzyła przed nami nowe możliwości dotarcia z bogatą ofertą kulturalną i edukacyjną do szerokiego grona odbiorców. Za pomocą nowoczesnych mediów muzea, które tworzą, budują naszą tożsamość, przechowując i chroniąc zbiory dziedzictwa przeszłości, stały się dostępne dla wszystkich. Oferta przygotowana w ramach akcji „Muzealne zielone szkoły” ma za zadanie wspomóc nauczycieli w ich edukacyjnej misji. Oferując możliwości przeprowadzenia wyjątkowych lekcji mamy nadzieję, że dzięki nim dzieci i młodzież zdobędą wiedzę, która na zawsze zostanie w ich pamięci i pozwoli lepiej zrozumieć naszą kulturę i historię – powiedział prof. Gliński.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chętnie włącza się w tego typu akcje.

– Gorąco zachęcam uczniów i nauczycieli do udziału w akcji „Muzealne zielone szkoły”. To ciekawa i wartościowa propozycja, dzięki której młodzi ludzie będą mogli poznać zasoby różnych instytucji kultury oraz zrozumieć znaczenie dziedzictwa muzealnego. Materiały przygotowane dla szkół, takie jak lekcje i warsztaty online, materiały filmowe czy teki edukacyjne, wzbogacają ofertę w ramach kształcenia na odległość – powiedział minister Dariusz Piontkowski. – Cieszę się, że z zasobów instytucji kultury będą mogły skorzystać także polskie szkoły za granicą. To szczególnie ważne dla podtrzymywania polskiej tożsamości narodowej – dodał minister edukacji.

Wśród proponowanych zajęć, z których mogą korzystać placówki oświatowe w kraju i zagranicą, są m.in. lekcje online, pakiety edukacyjne zawierające materiały filmowe dla uczniów wraz z zadaniami i scenariuszami zajęć dla nauczycieli, warsztaty online, warsztaty maturalne, webinaria skierowane do maturzystów, e-learningi, cykl zajęć plastycznych, prezentacje mulitmedialne, teczki edukacyjne z kartami zadań.

Oferta zajęć obejmuje następujące instytucje:

 1. Muzeum Historii Polski
 2. Zamek Królewski w Warszawie
 3. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
 4. Muzeum Narodowe w Warszawie
 5. Państwowe Muzeum na Majdanku
 6. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
 7. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
 8. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
 9. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
 10. Zamek Królewski na Wawelu
 11. Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu
 12. Muzeum Sztuki w Łodzi
 13. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
 14. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
 15. Muzeum II Wojny Światowej
 16. Muzeum Zamkowe w Malborku
 17. Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
 18. Narodowy Instytut Dziedzictwa
 19. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
 20. Muzeum Narodowe w Krakowie

 

Szczegółowe informacje i linki do poszczególnych ofert można znaleźć na stronie

https://www.gov.pl/web/kultura/ponad-150-propozycji-zajec-dla-uczniow--ruszyly-muzealne-zielone-szkoly

Zachęcamy do korzystania!