W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowe Czytanie – Minister Edukacji Narodowej zachęca do udziału w akcji!

04.09.2020

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski włączył się do akcji Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego, organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. To wydarzenie, w które angażuje się wiele instytucji i osób z całej Polski.

Narodowe Czytanie – Minister Edukacji Narodowej zachęca do udziału w akcji!

- Narodowe Czytanie to wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie wyjątkowych dzieł polskiej literatury, które poruszały pokolenia naszych przodków. „Balladyna” nie jest tekstem łatwym, ale wartym poznania – podkreślił minister edukacji. 

Akcja co roku odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 
- Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał w liście do uczestników akcji Prezydent RP Andrzej Duda. 

W tym roku ze względu na stan epidemii, czytanie fragmentów utworu odbędzie się w warunkach kameralnych, bez udziału publiczności  w siedzibie CEN w Białymstoku. Nagrane fragmenty, odczytane przez gości i gospodarzy, zostaną udostępnione on-line. 

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. 

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, „Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. 
 
W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 
 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}