W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolski finał szkoleń IPN i MEN z udziałem ministra Dariusza Piontkowskiego

17.10.2019

W czwartek, 17 października br. minister Dariusz Piontkowski uczestniczył w finale ogólnopolskiego projektu szkoleń dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej. W wydarzeniu, które odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, certyfikaty i zaświadczenia z rąk ministra edukacji i prezesa IPN dr. Jarosława Szarka odebrało blisko 30 nauczycieli przedmiotów humanistycznych z województwa podlaskiego.

Ogólnopolski finał szkoleń IPN i MEN

– Wszyscy wiemy, że historia to nie tylko daty, ale także zainspirowanie tym, czym była historia, dlaczego pewne wydarzenia miały miejsce – powiedział minister Dariusz Piontkowski. Szef MEN wyraził satysfakcję, że nauczyciele chcą poszerzać swoją wiedzę, poznawać odkrycia i fakty o tym, co się kiedyś wydarzyło. 

Minister edukacji podkreślił, że warsztaty organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej to szansa na to, aby nauczyciele podnosili swoje kwalifikacje, a dzięki temu wzbogacali zajęcia lekcyjne. Zadeklarował również chęć dalszej współpracy z IPN. 

Z kolei prezes Jarosław Szarek zaznaczył, że działalność edukacyjna jest od początku jedną z najważniejszych prowadzonych przez IPN. Podkreślał, że kierowana przez niego instytucja ma wiele źródeł archiwalnych i chce się w edukacji nimi dzielić.

Warsztaty dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych to cykliczna inicjatywa MEN oraz IPN realizowana od roku szkolnego 2016/2017. Celem pierwszego cyklu seminariów „Między dwoma totalitaryzmami” było przedstawienie konsekwencji II wojny światowej i okupacji ziem Rzeczypospolitej Polskiej. Szkolenia obejmowały sześć tematów dotyczących sytuacji Polski w latach 1937-1948.

Kolejny cykl szkoleń „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej” był prowadzony w latach szkolnych 2017/2018 oraz 2018/2019. Składał się on z czterech tematów dotyczących historii Polski w latach 1768-1923. Tematy były realizowane podczas dwóch spotkań. Podczas każdego z nich odbywały się  wykłady, warsztaty metodyczne oraz prezentacje multimedialne.

„Korzenie totalitaryzmu” to temat szkoleń na rok szkolny 2019/2020. Podczas zajęć poruszane są wątki dotyczące narodzin i kształtowania się ideologii i systemów totalitarnych. Organizatorzy chcą wyjść poza faktografię dotyczącą zbrodni nazistowskich i sowieckich na Polakach i wspólnie z nauczycielami poszukiwać odpowiedzi, jak i dlaczego doszło do narodzin systemów totalitaryzmów.

W uroczystości wręczenia certyfikatów uczestniczyli także: podlaska wicekurator oświaty Elżbieta Kamińska, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz, naczelnik OBEN w Białymstoku dr Paweł Warot oraz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}