W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Forum OSEregio w Białymstoku z udziałem ministra edukacji i ministra cyfryzacji

07.10.2019

Dziś, 7 października br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski wspólnie z Ministrem Cyfryzacji Markiem Zagórskim uczestniczył w regionalnej konferencji Forum OSEregio w Białymstoku.

7 października br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski wspólnie z Ministrem Cyfryzacji Markiem Zagórskim uczestniczył w regionalnej konferencji Forum OSEregio w Białymstoku.

Forum OSEregio to cykl konferencji w regionach, przybliżających lokalnym społecznościom szkolnym usługi w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Są też okazją do zapoznania się z przykładami kreatywnego wykorzystania technologii w codziennej praktyce szkolnej.

Podczas regionalnego forum OSE w Białymstoku szef MEN wspólnie z ministrem cyfryzacji zachęcali szkoły do przystępowania do tego programu. Jego główny cel to – jak mówili – zapewnienie szkołom dostępu do sieci szerokopasmowego internetu po to, by dać im możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa w kwestiach technicznych, ale też treści.

- Mamy nadzieję, że uda się ten projekt zrealizować do końca przyszłego roku i, tak jak zakładamy, praktycznie wszystkie szkoły, które będą chciały – bo tu jest potrzebna inicjatywa dyrektorów szkół, żeby do OSE wejść i poparcie samorządu – z tego skorzystają – powiedział minister Dariusz Piontkowski.

Szef MEN wyraził również nadzieję, że OSE, e-podręczniki i inne działania związane z wprowadzaniem szerokopasmowego internetu do szkół dadzą szanse nauczycielom na korzystanie z nowoczesnych narzędzi. Dodał jednak, że najważniejszy w polskiej szkole wciąż jest człowiek, a nauczycieli nie zastąpi żadna technika.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać debaty ekspertów na temat wyzwań dla edukacji w świecie cyfrowym, w tym szczególnie w aspekcie bezpieczeństwa uczniów. W trakcie spotkań organizowane są też warsztaty poświęcone m.in. wykorzystaniu smartfonów w szkole.

Forum #OSEregio było również okazją do wręczenia nagród w konkursie #OSEWyzwanie. Ministrowie nagrodzili 24 szkoły z województw mazowieckiego i podlaskiego przekazując ich przedstawicielom symboliczne czeki – promesy na wyposażenie placówek w zestaw 16 laptopów.

 

Podczas konferencji minister Dariusz Piontkowski podpisał ministrowi cyfryzacji deklarację na rzecz cyberbezpieczeństwa i walki z cyberprzemocą adresowaną do dzieci.

Obaj ministrowie mają też rozsyłać do wszystkich szkół poradnik "Bezpieczny online w szkołach OSE".

Wszystkie informacje Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej znajdują się na stronie www.ose.gov.pl

 

Materiały

Deklaracja na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie (DOC)
Deklaracja​_współpracy​_na​_rzecz​_bezpieczeństwa​_dzieci​_i​_młodzieży​_w​_Internecie.docx 0.01MB