W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostatni dzień egzaminu gimnazjalnego bez zakłóceń

12.04.2019

Piątek, 12 kwietnia br. był ostatnim dniem egzaminu gimnazjalnego. Ponad 350 tys. uczniów z 7363 szkół przystąpiło do egzaminu z języka obcego nowożytnego. Najwięcej, ponad 311 tys., gimnazjalistów zdawało język angielski. Egzamin przebiegał bez zakłóceń i został przeprowadzony we wszystkich szkołach.

Grafika egzamin gimnazjalny

– Dzisiaj kolejny, trzeci, dobry dzień. Mam nadzieję, że przede wszystkim bardzo dobry dla uczniów – powiedziała Minister Edukacji Narodowej podczas konferencji prasowej poświęconej egzaminowi z języka obcego nowożytnego. – We wszystkich szkołach odbyły się dzisiaj egzaminy gimnazjalne, nie było żadnych zakłóceń. Dziękuję wolontariuszom, rodzicom, nauczycielom, samorządowcom i kuratorom oświaty za to, że byli razem z uczniami – dodała minister Anna Zalewska.

Egzamin gimnazjalny z języka obcego nowożytnego rozpoczął się o godz. 9:00. Został przeprowadzony na dwóch poziomach. Jako pierwszy gimnazjaliści zdawali język obcy na poziomie podstawowym. Ta część była obowiązkowa dla wszystkich uczniów III klasy gimnazjum. Najwięcej z nich przystąpiło do egzaminu z języka angielskiego – ponad 311 tys. Uczniowie wybierali także: język niemiecki – 31 500 osób, język rosyjski – 7600 osób, język francuski – 700 osób, język hiszpański – 550 osób oraz język włoski – 100 osób.

Część uczniów przystąpiła również do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Ponad 299 tys. gimnazjalistów mierzyło się z językiem angielskim, 5400 z językiem niemieckim, 1000 z językiem rosyjskim, 300 z językiem francuskim, 120 z językiem hiszpańskim i 14 z językiem włoskim.

Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla tych, którzy wybrali język, jakiego uczyli się w szkole podstawowej. Do rozszerzonej części egzaminu mogli również przystąpić pozostali gimnazjaliści chcący sprawdzić swoje umiejętności językowe.

Oprócz arkuszy standardowych zostały przygotowane dostosowania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, m.in. dla dzieci z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, niewidzących, niedowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z dziecięcym porażeniem mózgowym oraz dla uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami.

– Wszystkie te egzaminy przebiegły zgodnie z planem. Wszystkie zespoły nadzorujące wykonały swoje zadania – powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.

W poniedziałek, 15 kwietnia br. po raz pierwszy w nowej formule zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. Uczniowie będą kolejno zdawali: język polski (15 kwietnia), matematykę (16 kwietnia) oraz język obcy (17 kwietnia).

Podobnie jak w przypadku egzaminu gimnazjalnego w zespołach nadzorujących egzamin ósmoklasisty mogą uczestniczyć osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi, które zgłosiły się do kuratoriów oświaty. Obecnie w bazach kuratoriów znajduje się już ponad 10 tys. takich osób.

Powodzenia na egzaminach!

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej