W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premiera nowej serii wydawniczej „Pamięć i Literatura” z udziałem ministra edukacji

18.12.2019

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski dziś, 18 grudnia br. wziął udział w premierze nowej serii wydawniczej „Literatura i Pamięć”, która trafia na rynek dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W wydarzeniu uczestniczył również wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Minister edukacji siedzi w pierwszym rzędzie. Obok niego minister w kancelarii prezydenta i wiceminister edukacji.

Ambicją twórców serii jest ukazanie czytelnikom najwybitniejszych autorów i dzieł, które w czasach komunistycznej cenzury nie miały szans na pełne zaistnienie w świadomości społecznej. Seria obejmuje swoim zakresem literaturę XX w., wciąż̇ nie w pełni rozpoznaną, ale także wybrane sylwetki pisarzy, utwory i zjawiska wcześniejszych okresów.

Seria „Pamięć i Literatura” stworzona została z myślą zarówno o miłośnikach literatury, jak i pasjonatach historii. Jej adresatami są nauczyciele języka polskiego i historii oraz studenci historii i polonistyki. Nauczycielom seria ma pomagać w realizacji nowej podstawy programowej w zakresie przedmiotów humanistycznych. Studentom dostarczać wiedzę poszerzającą horyzonty, a wszystkim czytelnikom – lekturę atrakcyjną i pogłębiającą podstawy duchowej więzi z Ojczyzną.

Jako pierwsze w serii ukazują się:

1. Józef Piłsudski pisarz, Agnieszka Kowalczyk.
2. Pamięć i godność. O poezji Jana Polkowskiego, Wojciech Kudyba.
3. Dzieje najnowsze w literaturze polskiej. Szkice o współczesnej poezji i prozie, red. Antoni Buchała.

Projekt objął Patronatem Honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.