W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podwyższamy pensje nauczycieli

04.03.2019

Przekazaliśmy samorządom trzecią ratę subwencji i obecnie wypłacane są już podwyżki pensji nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia br. Dodatkowo nauczyciele otrzymują również tzw. „trzynastkę”. To nie koniec. Kolejna podwyżka zostanie wypłacona nauczycielom już od września tego roku - będzie to kolejne 5 proc. W sumie ich wynagrodzenie wzrośnie o 16,1 proc. w stosunku do roku 2018 r.

Biały napis Ministerstwo Edukacji Narodowej na czerwonej tablicy

Obecnie konsultujemy projekt ustawy, który pozwoli na przyspieszoną wypłatę następnej transzy podwyżki. Mamy na to zagwarantowane pieniądze w budżecie. Tym bardziej niepokojące są sygnały przedstawicieli oświatowych związków zawodowych zgłoszonych przez ZNP o planowaniu akcji protestacyjnej w trakcie trwania tegorocznych egzaminów. Na takim rozwiązaniu najwięcej stracą dzieci i ich rodzice.

Wierzymy, że nauczyciele, jak i dyrektorzy szkół – odpowiedzialni za przeprowadzenie egzaminów mają świadomość, że ich zakłócenie spowoduje trudności w realizacji planów życiowych uczniów, tj. z przystąpieniem do rekrutacji do szkół na kolejnym etapie edukacyjnym i na studia.

Zaniepokojeni zapowiedziami związkowców są również rodzice. Z badań opinii publicznej wynika, że większości Polaków nie chce strajków nauczycieli w czasie matur, egzaminów ósmoklasistów czy gimnazjalnych. Przedstawiciele Fundacji Rodzice Szkole apelują do nauczycieli by nie blokowali egzaminów. Prezes Fundacji Wojciech Starzyński, reprezentujący rady rodziców z całej Polski w ubiegłym tygodniu wezwał do tego, aby protesty nie wpływały na przeprowadzenie egzaminów. Wtedy zawsze należy wziąć pod uwagę dobro uczniów i rodziców, które jest najważniejsze.

Przypominamy, że podnosimy pensję nauczycieli po 5 latach ich zamrożenia. W 2017 r. zwaloryzowaliśmy wynagrodzenia, od 2018 r. sukcesywnie je podwyższamy. Od 1 września 2019 r. wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty będzie wyższe o 371 zł, nauczyciela kontraktowego o 381 zł, nauczyciela mianowanego o 432 zł i nauczyciela dyplomowanego o 508 zł (w stosunku do 31 marca 2018 r.).

Zadbaliśmy nie tylko o wzrost wynagrodzeń, ale też o inne świadczenia. Rozszerzamy dodatek za wyróżniającą pracę także na nauczycieli kontraktowych i mianowanych. Proponujemy, aby nauczyciel kontraktowy otrzymywał 200 zł, mianowany 400 zł a dyplomowany 500 zł dodatku za wyróżniającą się pracę. Proponujemy dla nauczyciela stażysty wprowadzenie nowego świadczenia „na start”. Nauczyciel rozpoczynający pracę otrzyma we wrześniu każdego roku stażu 1000 zł (przez 2 pierwsze lata).

Zajęcia dodatkowe będą płatne. Od 1 września 2019 r. zwiększymy w ramowych planach nauczania liczbę godzin do dyspozycji dyrektora szkoły w celu wzmocnienia finansowania zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów. Więcej godzin będzie odpowiednio w: szkole podstawowej na pierwszym etapie kształcenia (klasy I-III) o 1 godzinę, szkole podstawowej na drugim etapie kształcenia (klasy IV-VIII) i o 1 godzinę w liceum ogólnokształcącym.

Na sfinansowanie nowych rozwiązań dla nauczycieli w zakresie wynagrodzeń, oprócz 2,8 mld zł ujętych w podpisanej ustawie budżetowej,
są zagwarantowane dodatkowe środki w budżecie państwa w wysokości ok. 1 mld zł.

Warto mieć na uwadze, że zgodnie z zapowiedziami, nauczyciele wchodzący do zawodu, czyli ci najmłodsi będą mieli PIT 37 – 0 zł, tzn. od ich wynagrodzenia nie będzie pobierany podatek dochodowy. Dotyczy to co piątego nauczyciela. Dzięki tym rozwiązaniom podatkowym nauczyciele zaoszczędzą około 45 mln zł.

Rozpoczynamy prace nad zmianą systemu wynagradzania nauczycieli. Powinien on być czytelnym mechanizmem motywującym najlepszych do pracy w szkole. Do końca czerwca pokażemy kierunek jego zmiany.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej