Polacy z medalami Mistrzostw Rumunii w Matematyce

10.03.2020

Polscy uczniowie zdobyli 3 medale podczas Mistrzostw Rumunii w Matematyce, które odbyły w Bukareszcie się na przełomie lutego i marca. Te elitarne zawody od 2008 roku gromadzą najlepszych młodych matematyków z całego świata. W tym roku w rywalizacji wzięło udział 107 uczniów z 20 różnych krajów.

Zdjęcie przedstawia polskich uczniów uczestniczących w 12 Mistrzostwach Rumunii w Matematyce oraz ich opiekunów. Uczniowie trzymają w dłoniach biało-czerwoną flagę polskich.

Wyniki polskich uczniów

Podczas XII Mistrzostw Rumunii w Matematyce, które odbywały się od 26 lutego do 2 marca w Bukareszcie, polscy uczniowie zdobyli 3 medale. Srebrny krążek wywalczył Tomasz Ślusarczyk, który zdobył 26 punktów. Z kolei srebrne medale przywieźli do Polski: Radosław Żak (21 punktów) i Justyna Jaworska (18 punktów).

W klasyfikacji państw, w której brane są pod uwagę wyniki trzech najlepszych uczniów z danego kraju, Polska uzyskała 7 miejsce.

Opiekunami polskiej reprezentacji byli: Mikołaj Leonarski i Damian Burczyk.

Najlepszy rezultat uzyskała reprezentantka Serbii Jelena Ivancic, która zdobyła 38 punktów.

Mistrzostwa Rumunii w Matematyce

Mistrzostwa Rumunii w Matematyce odbywają się od 2008 roku. Do udziału w zawodach organizatorzy zapraszają reprezentacje państw, które regularnie zajmują czołowe miejsca na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. W konkursie w Rumunii co roku uczestniczą uczniowie z kilkudziesięciu krajów świata. Zawodnicy rywalizują na zasadach podobnych do tych, które obowiązują na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!