W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Komisji Edukacji Nauki i Sportu Senatu RP z udziałem ministra edukacji

14.01.2020

We wtorek, 14 stycznia br. Komisja Edukacji Nauki i Sportu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej wysłuchała informacji Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego na temat planowanych działań resortu. W posiedzeniu wziął również udział wiceminister Maciej Kopeć.

Posiedzenie Komisji Edukacji Nauki i Sportu Senatu RP z udziałem ministra edukacji. Ludzie siedzą przy stołach, pochylają się nad dokumentami i dyskutują. W tle flagi Polski oraz Unii Europejskiej.

Minister edukacji podkreślił, że resort będzie kontynuował rozmowy ze związkami zawodowymi, samorządowcami o awansie zawodowym i ocenie pracy nauczycieli, a także systemie wynagradzania i finansowaniu oświaty.

- Wiem, że pojawiły się postulaty całkowitej likwidacji Karty Nauczyciela, ale uważam, że są to postulaty, które nie biorą pod uwagę specyfiki zawodu. Jest wiele zawodów, które mają swoje przepisy szczegółowe regulujące warunki pracy: sędziów, policjantów, strażaków i wielu, wielu innych zawodów. Nauczyciele też mają specyficzny zawód i trudno ich tylko i wyłącznie traktować jako pracownika sfery przedsiębiorczości czy przemysłu i wydaje mi się – i jest to przekonanie zdecydowanej większości kierownictwa ministerstwa i rządu – że powinny być jednak jakieś reguły prawne, które dookreślą funkcjonowanie tego zawodu – mówił szef MEN.

Minister poinformował, że rozmowy mają toczyć się w ramach zespołu trójstronnego, w którego skład wchodzą przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i pracowników oświaty oraz korporacji samorządowych, a także reprezentanci rządu.

– Chcemy rozmawiać o tym, czy te rozwiązania związane z awansem zawodowym nauczycieli, oceną nauczycieli, systemem wynagradzania są najbardziej optymalne. W najbliższych kilku miesiącach chcemy rozmawiać m.in. ze związkami zawodowymi, korporacjami samorządowymi o tych elementach, pokazując różne możliwe rozwiązania, słuchając także głosów, a potem przygotowując projekty zmian legislacyjnych – podkreślił minister Dariusz Piontkowski.

Szef MEN zaznaczył, że wszystkie rozwiązania będą wspólnie wypracowywane. Wyraził nadzieję, że stanie się to do połowy roku tak, aby do końca 2020 roku przygotować projekty zmian.

{"register":{"columns":[]}}