W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z udziałem kierownictwa MEN

15.09.2020

Dziś, 15 września br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski wspólnie z wiceministrami Marzeną Machałek i Maciejem Kopciem uczestniczył w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, podczas którego przedstawił dane dotyczące finansowania systemu oświaty w Polsce.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podczas Posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

– Podczas spotkania rozmawialiśmy o finansach, o danych statystycznych. Przedstawiliśmy stronie samorządowej dane dotyczące subwencji. Pokazaliśmy, że subwencja na przestrzeni lat wyraźnie rośnie. Samorządowcy tego nie kwestionowali. Oczywiście była dyskusja o tym, czy skala tego wzrostu jest taka jaką samorządy by chciały. Widać jednak jasno, że subwencja rośnie i w roku 2020 wynosi prawie 50 mld zł – zaznaczył minister Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej. Minister podkreślił, że subwencja rośnie, mimo, że z roku na rok zmniejsza się liczba uczniów.

Subwencja oświatowa jest głównym źródłem finansowania zadań oświatowych przez państwo, ale nie jedynym. Samorządy na finansowanie szkół mają również zapewnione dotacje oraz dochody własne, a te w ostatnich latach rosły.

Funkcjonowanie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych

Ważnym tematem dzisiejszego posiedzenia była również aktualna sytuacja dotycząca przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, we wtorek, 15 września br. w trybie stacjonarnym pracowało ponad 48,3 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, co oznacza prawie 100 procent placówek pracujących w tradycyjny sposób (99,62 proc.).

Funkcjonowanie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych – stan na 15 września br.:

  • 48 298 – tryb stacjonarny (99,62 proc. wszystkich),
  • 133 – tryb mieszany (tj. 0,27 proc. wszystkich);
  • 54 – tryb zdalny (tj. 0,11 proc. wszystkich).

Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego minister edukacji potwierdził, że na bieżąco monitorujemy sytuację w szkołach i placówkach, a bezpieczeństwo uczniów, rodziców, dyrektorów szkół i nauczycieli jest dla nas najważniejsze.

Zdjęcia (4)