W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z udziałem ministra edukacji

27.11.2019

Dziś, 27 listopada br. odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w której uczestniczył Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. W spotkaniu udział wzięli również wiceministrowie Marzena Machałek oraz Maciej Kopeć.

Minister i wiceministrowie Ministerstwa Edukacji Narodowej na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Podczas posiedzenia KWRiST minister edukacji przypomniał o tym, że subwencja oświatowa - zgodnie z projektem budżetu państwa na 2020 r. – ma wynieść ponad 49,7 mld zł i będzie wyższa w stosunku do tegorocznej o około 2,8 mld zł. Oznacza to wzrost o 6 proc. Minister Dariusz Piontkowski podkreślił, że nakłady na edukację są sukcesywnie zwiększane. Od 2016 roku subwencja oświatowa wzrosła w sumie o ok. 9,4 mld zł.

Dodatkowo Minister Edukacji Narodowej zaznaczył, że źródłem finansowania zadań oświatowych są zarówno subwencja oświatowa, dotacja, jak i dochody własne samorządów, w tym z PIT i CIT. Warto podkreślić, że w ostatnich latach (2016-2018) można mówić o znaczącym wzroście dochodów jst o 38 mld zł, w tym dochodów własnych o ponad 17 mld zł.

Podczas posiedzenia minister poinformował również o dalszych rozmowach z ministrem finansów na temat zwiększenia subwencji na przyszły rok.

– Chcę o tym rozmawiać z ministrem finansów i tak jak już wcześniej postulowałem, także i teraz chciałbym, aby subwencja była nieco wyższa, ale wiem, że nie będzie to łatwe, ponieważ budżet musi się zbilansować. Wiem, że rozmowa nie będzie łatwa. Będę próbował rozmawiać i zobaczymy, jaki będzie efekt – podkreślił minister Dariusz Piontkowski.

Przypomnijmy, że w projekcie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2020, który został 25 października br. przekazany do konsultacji i opiniowania, podział wstępnej kwoty subwencji oświatowej na 2020 r. między samorządy przedstawia się następująco:

  • gminy – 30 mld 322 mln zł (61,2%), w tym miasta na prawach powiatu w zakresie zadań gminy – 8 mld 242 mln zł,
  • powiaty – 18 mld 586 mln zł  (37,5%), w tym miasta na prawach powiatu w zakresie zadań powiatu – 8 mld 804 mln zł,
  • województwa – 628 mln zł  (1,3%).

Zaproponowany podział środków z subwencji oświatowej na 2020 r. uwzględnia m.in. następujące kwestie:

  • finansowanie branżowych szkół II stopnia na podstawie prognozy liczby uczniów w tych szkołach,
  • finansowanie zawodów o szczególnym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa narodowego,
  • finansowanie w oparciu o prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego,
  • wsparcie dla małych szkół w samorządach mniej zamożnych,
  • świadczenie „na start” dla nauczycieli.

Podniesienie wysokości wynagrodzeń nauczycieli jest jednym z priorytetów w zakresie polityki oświatowej państwa. W stosunku do marca 2018 r. pensje nauczycieli wzrosły już o 21,2%.

Warto zaznaczyć, że w 2020 roku planowana jest kolejna podwyżka pensji w wysokości 6% od 1 września 2020 r.

Zdjęcia (4)