W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości z udziałem wiceministra edukacji

19.04.2018

Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN w środę, 18 kwietnia br. uczestniczył w posiedzeniu Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Obradom przewodniczył Prezydent RP Andrzej Duda.

Podczas środowego posiedzenia w Pałacu Prezydenckim, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, pełnomocnik rządu do spraw stulecia odzyskania niepodległości, pełniący jednocześnie funkcję sekretarza Komitetu, przedstawił informację na temat realizacji Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017- 2021.

Przyjęto plan państwowych uroczystości w 2018 r. związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości. W maju złożą się na niego uroczyste obchody Święta Flagi (2 maja) oraz Święta Narodowego 3 Maja. W czerwcu zaplanowane zostało uroczyste spotkanie Dam i Kawalerów Orderu Virtuti Militari z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 99. rocznicy przywrócenia Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Sejm II RP. W lipcu odbędzie się Zgromadzenie Narodowe z okazji 525. rocznicy zwołania Sejmu walnego w Piotrkowie.

Elementem tegorocznych obchodów będą też uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego (15 sierpnia), a także stuleciem Lotnictwa Polskiego (sierpień), Dożynkami Prezydenckie w Spale (wrzesień), stuleciem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (październik) oraz stulecia Marynarki Wojennej (listopad).

Kulminacją obchodów będą uroczystości 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości.

Jednym z celów działania Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań mających na celu upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.

W skład Komitetu wchodzą najwyższe władze państwowe, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań oraz osoby wskazane przez prezydenta spośród przedstawicieli Kościołów i innych związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych lub osób szczególnie zasłużonych dla państwa polskiego.

Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.12.2023 15:09 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.12.2023 15:09 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}