W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poszukiwacze Patentów – poznaj polskie wynalazki, które podbiły świat

06.11.2020

Zachęcamy do obejrzenia nowego cyklu „Poszukiwacze Patentów”. Projekt to filmowa podróż śladami polskich wynalazców, których innowacyjne pomysły zachwyciły i podbiły świat. Każdy odcinek jest utrzymany w konwencji kina akcji i obudowany komentarzami naukowców, ekspertów i osób ze świata kultury. Partnerami edukacyjnymi projektu są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Po lewej stronie dwie duże litery P. Po prawej stronie napis Poszukiwacze Patentów - poznaj polskie wynalazki, które podbiły świat! Napis na ciemnym tle, wygląda jakby był wykuwany w ogniu.

Cykl „Poszukiwawcze Patentów”

Cykl „Poszukiwacze Patentów” to projekt opisujący fascynujące losy polskich wynalazków, które zachwyciły i podbiły świat. Składa się on z 6 odcinków utrzymanych w konwencji przygodowego kina akcji. W rolę odkrywców wcielają się znane osobowości telewizyjne – Katarzyna Trzaskalska i Krzysztof Ziemiec. To oni, jako poszukiwacze patentów, starają się odnaleźć źródło inspiracji dla twórców różnego rodzaju wynalazków. Felietony obudowane są komentarzami naukowców, ekspertów i osób ze świata kultury.

Pomysłodawcą i twórcą projektu jest Arkadiusz Gołębiewski, prezes Stowarzyszenia Scena Kultury. Premiera serii odbyła się 14 października 2020 r. podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej. 

Partnerami edukacyjnymi projektu „Poszukiwacze Patentów” są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Polskie wynalazki, które podbiły świat 

Jeden z odcinków „Poszukiwaczy Patentów” opowiada o niezwykłym urządzeniu – reporterskim magnetofonie Nagra, którego wynalazcą był Stefan Kudelski. Stworzył on serię profesjonalnych magnetofonów wykorzystywanych na całym świecie przez reporterów radiowych, telewizyjnych czy przedstawicieli świata filmowego. 

Oglądając cykl „Poszukiwacze Patentów”, widzowie poznają także historię przedwojennego samochodu CWS T1 Tadeusza Tańskiego, który można było naprawiać za pomocą jednego klucza, a także dowiedzą się, że klucz wiolinowy był inspiracją do wynalezienia spinacza biurowego. Wymyślił go Józef Hofmann – polski pianista i kompozytor.

Wszystkie odcinki są dostępne na stronie: https://scenakultury.pl/poszukiwacze-patentow/

Zachęcamy do poznania polskich „Poszukiwaczy Patentów”. 
 

{"register":{"columns":[]}}