W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego – konferencja prasowa

25.08.2020

Przygotowane wytyczne sanitarne dla szkół i placówek oświatowych, poradnik dla dyrektorów szkół, pomoc w zaopatrzeniu w płyny do dezynfekcji, maseczki i termometry bezdotykowe – to tylko niektóre z działań MEN pomocnych w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, o których informowaliśmy dziś, 25 sierpnia br. podczas konferencji prasowej.

Konferencja prasowa Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego na temat bezpiecznego powrotu uczniów do szkół. Minister stoi za mównicą. Obok niego po prawej stronie stoją wiceministrowie. W tle biało-czerwona flaga.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski mówił o przyjętych rozwiązaniach prawnych dotyczących organizacji pracy szkoły w czasie epidemii. Przypomnijmy, że podstawowym modelem kształcenia od 1 września br. ma być nauka stacjonarna w szkołach.

Jeśli pojawi się sytuacja zagrożenia, możliwy będzie również model mieszany. Dyrektor szkoły po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii sanepidu będzie mógł zdecydować, że część uczniów będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część uczyć się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemiologicznym będzie można zastosować model kształcenia zdalnego.

- Dziś widzimy, że niemal cała Europa podjęła decyzje praktycznie takie same jak Polska, czyli zakładające model stacjonarny jako model typowy dla przytłaczającej większości szkół oraz rozwiązania prawne pozwalające na reagowanie na zwiększone zagrożenie epidemiczne – powiedział szef MEN.

Minister edukacji wyraźnie podkreślił, że zgodnie z przepisami dyrektor szkoły może ograniczyć funkcjonowanie placówki, jeśli otrzyma zgodę organu prowadzącego i powiatowego inspektora sanitarnego.

- Jeżeli okaże się, że w danym powiecie jest bardzo trudna sytuacja epidemiczna i inspektor sanitarny uzna, że tam należałoby później rozpocząć zajęcia, to oczywiście może to zrobić. Podobnie jak potem już w trakcie roku szkolnego – powiedział szef MEN.

Dodatkowe wsparcie dla szkół i placówek oświatowych oraz samorządów

Minister Dariusz Piontkowski poinformował, że funkcjonuje zespół międzyresortowy, który ma koordynować działania dotyczące powrotu do szkół. Obecnie odbywają się także narady kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, w których uczestniczy także inspektor sanitarny.

- Podejmujemy działania, które mają wspomóc samorządy, organy prowadzące i dyrektorów szkół w zakupie środków, które ułatwią utrzymanie bezpiecznych warunków pracy od września – zapewnił minister edukacji.

Minister Dariusz Piontkowski poinformował, że rząd wspiera dyrektorów i organy prowadzące w zapewnieniu dodatkowych środków ochrony dla szkół. Do tej pory do szkół i placówek oświatowych trafiło ponad 17 tys. dyspenserów. Blisko 19 tys. szkół złożyło już także zamówienia na płyn do dezynfekcji i maski medyczne. Do 1 września br. do szkół trafi 1 tura przewidzianych dostaw, czyli 20 mln maseczek ochronnych i 5 mln litrów płynu do dezynfekcji. W ramach dodatkowego wsparcia do szkół przekazanych będzie również 20 tys. termometrów bezdotykowych.

Materiały

Bezpieczny powrót do szkół
Bezpieczny​_powrót​_do​_szkół​_prezentacja​_25-08-2020.pdf 2.93MB

Wideo

Zdjęcia (8)