W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Razem na Święta” – zapraszamy do włączenia się w przedświąteczny wolontariat

03.12.2018

Minister Edukacji Narodowej zachęca wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do włączenia się w akcję „Razem na Święta”. Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych. Na zgłoszenia czekamy do 14 grudnia br.

Razem na Święta - szkolny wolontariat

W akcji „Razem na Święta” mogą wziąć udział wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które zorganizują działania w ramach przedświątecznego wolontariatu.
Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie ankiety zgłoszeniowej widocznej w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”).

Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki, które zaangażują się w akcję, będą mogły pobrać specjalnie przygotowane logo i dołączyć w ten sposób do grona szkolnych wolontariuszy. 

Przykłady działań w ramach przedświątecznego wolontariatu

Szkoły, które zechcą włączyć się w przedświąteczny wolontariat, mogą podjąć następujące działania:

  • zorganizować spotkanie przedświąteczne dla osób samotnych lub potrzebujących w szkole, w domu seniora lub w domu dziecka,
  • przygotować drobne upominki świąteczne i obdarować nimi osoby samotne, chore lub potrzebujące,
  • zorganizować zbiórkę darów dla schroniska dla zwierząt,
  • pomóc osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach,
  • zorganizować imprezę integracyjną dla całej społeczności szkolnej lub lokalnej.

 Nie ograniczamy działań podejmowanych w ramach przedświątecznego wolontariatu. Wszystkie inicjatyw, których celem jest pomoc innych, są dla nas ważne.

Zapraszamy do dzielenia się przykładami działań realizowanych przez przedszkole, szkołę lub placówkę oświatową. Zdjęcia i informacje dotyczące akcji, szkoły mogą umieszczać na swoich stronach internetowych lub w mediach społecznościowych #RazemNaŚwięta

Oświata polonijna wspólnie w akcji „Razem na Święta”

W inicjatywę mogą włączyć się także szkoły polonijne na całym świecie. Prosimy, aby swój udział zgłaszały one za pośrednictwem Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (kontakt na stronie internetowej www.orpeg.pl).

W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa i typ przedszkola/szkoły/ placówki oświatowej oraz szacowana liczba uczniów i nauczycieli biorących udział w akcji.

Prosimy także o zapoznanie się z klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych przez ORPEG.

Szkolny wolontariat

Działania podejmowane w ramach akcji powinny odbywać się w porozumieniu ze szkolnym opiekunem wolontariatu oraz instytucją, w której młodzi ludzie będą realizowali swoje projekty.

Uczniów zachęcamy także do skorzystania z „Poradnika wolontariatu szkolnego”, natomiast dla nauczycieli i rodziców przydatna będzie publikacja „Wolontariat szkolny. Poradnik dla nauczycieli, dyrektorów i rodziców”. Obie pozycje są dostępne na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja/zaangazuj-sie-w-pomoc-innym-poradniki-wolontariatu-men.

 Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Dzięki Waszej pomocy może stać się on jeszcze piękniejszy i radośniejszy.

Bądźmy #RazemNaŚwięta!

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji

 

Materiały

Poradnik wolontariatu szkolnego dla nauczycieli i rodziców
Wolontariat​_szkolny​_Poradnik​_dla​_nauczycieli,​_dyrektorów​_i​_rodziców.pdf 1.57MB
Poradnik wolontariatu szkolnego
Poradnik​_wolontariatu​_szkolnego.pdf 2.50MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}