W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza ostatnia tura ferii zimowych

07.02.2020

Dzieci i młodzież z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego od poniedziałku, 10 lutego rozpoczną dwutygodniową przerwę w szkole. Ponad 1,3 mln uczniów (1 304 530) z ponad 5,7 tys. (5 713) szkół rozpocznie ferie zimowe. To ostatnia, czwarta tura ferii w tym roku szkolnym.

Ferie zimowe – IV tura: 10 lutego – 23 lutego 2020 r. Grafika przedstawiająca mapę Polski, zimowy krajobraz oraz informację o IV turze ferii zimowych dla województw: mazowieckiego, opolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego.

Na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl znajduje się baza wypoczynku prowadzona przez MEN, w której znajduje się lista zatwierdzonych przez kuratorium oświaty wyjazdów, zgłoszonych przez organizatorów.

IV tura ferii zimowych

W bazie wypoczynku znajduje się obecnie 8 917 zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty. Na zatwierdzenie czeka kolejne 158 zgłoszeń.

Do tej pory organizatorzy zgłosili 8 506 wypoczynków w kraju (wyjazdowy – 4 646, półkolonie – 3 860) oraz 411 za granicą. Według stanu na 7 lutego br. z wypoczynku łącznie skorzysta 341 991 uczniów. Z wypoczynku organizowanego w kraju – 327 444 uczniów, w tym 148 469 będzie przebywać na półkoloniach w miejscu zamieszkania, a 14 547 uczniów wyjedzie za granicę.

Na tegoroczne ferie zimowe dzieci najchętniej wyjeżdżają za granicę do Włoch (w bazie jest 84 zgłoszeń), Czech – 80, na Słowację – 64 zgłoszenia, do Austrii – 63, Hiszpanii – 61, Wielkiej Brytanii – 13, a także do Francji – 9 zgłoszeń.

Niedziela, 9 lutego br. będzie ostatnim dniem ferii dla uczniów z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego.

Następne wolne dni w szkołach to przerwa świąteczna

Kolejnymi dniami wolnymi od szkoły będzie wiosenna przerwa świąteczna. W tym roku szkolnym potrwa ona od 9 kwietnia do 14 kwietnia 2020 r.

Terminy ferii w roku szkolnym 2020/2021

W kolejnym roku szkolnym 2020/2021 ferie zimowe rozpoczną się 18 stycznia i potrwają do 28 lutego. Harmonogram ferii dla wszystkich województw wygląda następująco:

  • 18 – 31 stycznia 2021 – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
  • 25 stycznia – 7 lutego 2021 – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie.
  • 1 lutego – 14 lutego 2021 – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
  • 15 – 28 lutego 2021 – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Najważniejsze informacje dla rodziców

Ministerstwo Edukacji Narodowej jak co roku przypomina o bezpieczeństwie podczas ferii letnich i zimowych. Przygotowaliśmy „Poradnik bezpiecznego wypoczynku” dla rodziców i opiekunów, a także nauczycieli i organizatorów wypoczynków, który może być pomocny przy planowaniu wyjazdu na ferie i wakacje. Poradnik dostępny jest na stronie internetowej ministerstwa.

Jak co roku MEN poleca również strony poświęcone bezpiecznemu wypoczynkowi:

  1. Serwis bezpiecznyautobus.gov.pl – wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymują bezpłatną informację czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.
  2. System powiadamiania ratunkowego. Serwis Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. https://www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego To numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej, zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.
  3. Informacje dla podróżujących. Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/.  W serwisie znajdują się informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. W profilach krajów można znaleźć informacje i ostrzeżenia dla podróżujących.
  4. Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”, https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będą mogły podjąć szybki kontakt czy odpowiednią pomoc. Warto również, aby organizatorzy wypoczynku, kierownik wycieczki, wychowawcy i opiekunowie dzieci i młodzieży, mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).

 

Życzymy bezpiecznego wypoczynku!

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji