W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Katarzyna Lubnauer z wizytą w województwie opolskim

05.04.2024

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, podczas swojej wizyty w województwie opolskim zainaugurowała kolejną edycję Dnia Nowych Technologii w Edukacji, podkreślając znaczenie innowacyjnych podejść w nauczaniu. Dodatkowo ogłosiła decyzję MEN dotyczącą przywrócenia poprzedniej liczby godzin języka niemieckiego dla mniejszości, co stanowi krok w kierunku promowania równości w systemie oświaty.

Wiceminister Lubnauer pozuje z uczniami i nauczycielami do zdjęcia w sali lekcyjnej Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu. Część osób, wraz z wiceminister, siedzi na pufach położonych na ziemi, a pozostałe osoby są ustawione za ich plecami.

Podczas wizyty w Opolu,  wiceminister Katarzyna Lubnauer odwiedziła dwie opolskie szkoły: Zespół Szkół Ekonomicznych im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" oraz Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki. Oficjalnie odbyła się tam ogólnopolska inauguracja Dnia Nowych Technologii w Edukacji. Zachęcamy wszystkie szkoły do wzięcia udziału w tej inicjatywie. Szczegóły wydarzenia.

Druga część wizyty miała miejsce w Krapkowicach. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 wiceminister poinformowała o decyzji MEN dotyczącej ujednolicenia wymiaru godzin nauczania języków mniejszości w skali kraju i w konsekwencji przywrócenia 3 godzin lekcyjnych na potrzeby języka niemieckiego dla mniejszości.

Normalnością jest traktowanie równo wszystkich mniejszości w Polsce, w tym także mniejszości niemieckiej. Tu, na Opolszczyźnie aż 1/3 dzieci uczestniczy w dodatkowych lekcjach języka niemieckiego dla mniejszości. To pokazuje jak ważne jest to dla tej społeczności

– powiedziała Sekretarz Stanu w MEN.

Różnorodność ubogaca naród. Jeżeli mamy w Polsce Kaszubów, Ślązaków, Litwinów, mniejszość niemiecką, ukraińską, białoruską, to wszyscy jesteśmy dzięki temu bogatsi

– dodała.

Od 1 września 2024 roku uczniowie mniejszości niemieckiej będą uczyć się swojego języka w takim samym wymiarze godzin, co uczniowie z innych mniejszości. Ujednolicenie obejmie trzy godziny tygodniowo dla wszystkich uczniów należących do mniejszości.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym została podpisana przez Minister Edukacji Barbarę Nowacką 2 lutego 2024 r. Rozporządzenie opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw 5 lutego br.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}