W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ambasadora Republiki Bułgarii w Polsce z wiceministrem edukacji

10.09.2019

We wtorek, 10 września 2019 r. na prośbę strony bułgarskiej odbyło się spotkanie wiceministra edukacji Macieja Kopcia z Emilem Yalnazovem, ambasadorem Republiki Bułgarii w Polsce. Głównym tematem rozmowy były możliwości nauczania języka bułgarskiego w polskich szkołach średnich oraz wprowadzenia egzaminu maturalnego z tego języka.

Spotkanie ambasadora Republiki Bułgarii w Polsce z wiceministrem edukacji

Strona bułgarska wyraziła zainteresowanie upowszechnieniem języka bułgarskiego w Polsce, w tym w szczególności wprowadzeniem języka bułgarskiego do egzaminu maturalnego oraz nauczania języka bułgarskiego jako obcego w szkołach. Natomiast strona polska przedstawiła szczegółowe informacje na temat nauczania języków obcych w szkołach, w tym możliwości nauczania języka bułgarskiego oraz organizacji egzaminów zewnętrznych.

Podczas spotkania wiceminister edukacji Maciej Kopeć przedstawił informację na temat działań na rzecz rozwoju polskiej edukacji za granicą, które mają na celu kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii oraz Polaków żyjących poza granicami kraju. To przede wszystkim nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, historii i kultury w języku polskim, dzięki czemu ułatwia się im powrót do polskiego systemu edukacji.

Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć wyraził również zainteresowanie większym wykorzystaniem możliwości współpracy polsko-bułgarskiej, które zapewnia unijny program Erasmus+. Rozmawiano również o zorganizowaniu dwustronnego konkursu, mającego na celu promocję wybitnych postaci zasłużonych dla Polski i Bułgarii.

Zdjęcia (4)