W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministra Dariusza Piontkowskiego z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim

10.07.2019

Dziś, 10 lipca br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski spotkał się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Spotkanie, które odbyło się w Ministerstwie Edukacji Narodowej, dotyczyło wdrażania kolejnych etapów reformy oświaty, a także zagadnień związanych z warszawską edukacją.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski spotkał się z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim. Spotkanie, które odbyło się w Ministerstwie Edukacji Narodowej, dotyczyło wdrażania kolejnych etapów reformy oświaty, a także zagadnień związanych z warszawską edukacją.

– Wymieniliśmy się uwagami dotyczącymi tego, jak funkcjonuje system edukacji w Polsce, jak jest finansowany. Padły pierwsze propozycje, w jakim kierunku mogłyby ewentualnie pójść zmiany. Postaraliśmy się przekazać argumenty także ze strony rządowej, często nieco inne spojrzenie niż to, które prezentują władze Warszawy – powiedział szef MEN na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem stolicy.

Minister edukacji zaznaczył, że jest otwarty na rozmowy i będzie prowadził dialog z innymi samorządami i korporacjami samorządowymi. Takie spotkania, m.in. z władzami Gdańska i Bydgoszczy odbędą się na początku sierpnia.

Podczas konferencji prasowej minister Dariusz Piontkowski podkreślił, że subwencja oświatowa przekazywana miastu stołecznemu Warszawie stale wzrasta: w 2017 r. wynosiła ona 1 mld 679 mln zł, w 2018 r. było to 1 mld 789 mln zł, a 1 mld 989 mln zł. Dodał, że w ostatnich latach subwencja wzrosła o prawie 34 proc.

Ponadto wskazał, że Warszawa otrzymała dodatkowe finansowanie w ramach podziału 0,4% rezerwy na realizację zadań związanych z przekształcaniem gimnazjów publicznych w szkoły podstawowe (doposażenie świetlic, remonty sanitariatów i doposażenie pomieszczeń do nauki). W 2017 r. Warszawa wnioskowała o  4 611 095 zł, otrzymała 3 533 397 zł, czyli 76,6% wnioskowanej kwoty, Z kolei w roku 2018 miasto stołeczne otrzymało 2 323 459 zł, co stanowi 71,6 % kwoty wnioskowanej (3 243 049 zł).

Szef MEN przypomniał o dodatkowych środkach na edukację, jakie miasto stołeczne Warszawa, podobnie jak inne samorządy, otrzymuje z budżetu państwa w ramach kilku programów rządowych oraz dotacji celowych. Zaznaczył, że ta pomoc finansowa wykracza poza ustawowe obowiązki państwa, a pozwala wypełnić zadania własne samorządu.

– Gdy spróbowaliśmy policzyć łącznie kwoty dodatków, które otrzymała Warszawa w ciągu ostatnich trzech lat, to jest to prawie 130 mln zł. To dodatkowa kwota poza subwencją – podkreślił minister edukacji.

Środki te, jak wskazywał minister Dariusz Piontkowski, zostały przeznaczone m.in. na realizację programu „Aktywna Tablica” (prawie 2,4 mln zł), wsparcie uczniów w ramach programu „Dobry Start” (73,9 mln zł), rozwój czytelnictwa (3,7 mln zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa), stypendia i zasiłki szkolne (przeszło 5 mln zł), wyprawkę szkolną (1,3 mln), bezpłatne podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe (ponad 41 mln zł) czy dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników (1 mln zł). Łącznie w latach 2017-2019 to ok. 128 mln zł.

Szef MEN odniósł się także do trwającej obecnie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Podkreślił, że dla absolwentów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych przygotowano zwiększoną liczbę miejsc. Przypomniał, że łączna liczba absolwentów publicznych szkół podstawowych i gimnazjów to 27 911 uczniów. W tym roku przewidziano dla nich 43 024 miejsca.

Prezentacja – edukacja w Warszawie

 

Wideo

Zdjęcia (3)