W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sukcesy polskich uczniów w konkursach międzynarodowych

06.08.2019

Na zakończonej wczoraj XVI Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej w Hongkongu polscy uczniowie w klasyfikacji drużynowej zajęli czwarte miejsce. Indywidualnie srebrny medal zdobył Maciej Fiedoruk z warszawskiego VIII Liceum Ogólnokształcącego, Maciej Dercz z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i Wojciech Pawłowski z XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Z kolei brązowy medal do kraju przywiezie Szymon Mol z Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej.

Międzynarodowe sukcesy polskich uczniów. Polscy uczniowie na XVI Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej w Hongkongu.

Tegoroczne wyniki są potwierdzeniem silnej pozycji młodych polskich geografów – na ostatnich 12 edycjach Olimpiady (odkąd są przyznawane medale), Polacy zdobyli łącznie 42 medale (15 złotych, 12 srebrnych i 15 brązowych). Na 16 rozegranych edycji, Polacy w 12 edycjach znaleźli się w gronie 5 najlepszych drużyn na świecie, w tym 7 razy zwyciężyli.

Zawody w Hongkongu składały się z 3 części – testu pisemnego, całodziennej części terenowej oraz quizu multimedialnego. W trakcie testu pisemnego uczniowie odpowiadali na pytania m.in. dotyczące tematyki – rolnictwa w obliczu zmian klimatu, trzęsień ziemi, globalizacji czy też gospodarczych skutków zmian cyrkulacji prądów morskich na Atlantyku. W części terenowej rozegranej w nadmorskiej miejscowości Sai Kung uczniowie skupili się na kwestiach zagospodarowania obszarów „wydartych” morzu, formach ochrony brzegowej, jak również możliwym konfliktach funkcjonalno-przestrzennych. Quiz multimedialny z kolei zawierał nie tylko zadania graficzne, ale także dźwiękowe!

Udział w Olimpiadzie był nie tylko okazją do sprawdzenia się na tle rówieśników całego kraju, ale również możliwością poznania walorów przyrodniczo-kulturowych innego kraj oraz nawiązania międzynarodowych znajomości. Koniec zawodów w Hongkongu nie oznacza jednak końca wyjazdu polskich olimpijczyków – obecnie udadzą się na 6-dniowy olimpijski objazd terenowy w prowincji Syczuan w Chinach. Do kraju drużyna wraca 12 sierpnia.

Kolejna edycja Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej organizowanej pod auspicjami Międzynarodowej Unii Geograficznej odbędzie się w sierpniu 2020 r. w Stambule. Polska drużyna zostanie wybrana spośród najlepszych uczestników XLVI Olimpiady Geograficznej dla uczniów szkół średnich, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne. Więcej informacji na stronie www.olimpiadageograficzna.edu.pl.

Wyjazd na Olimpiadę Geograficzną został sfinansowany ze środków z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz środków sponsorskich.

Ogromny sukces osiągnęli również licealiści z II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Zwyciężyli oni w mistrzostwach świata szkół ponadpodstawowych w modelowaniu matematycznym – (International Mathematical Modeling Challenge 2019 - IM2C). W finałowych zawodach w Hongkongu brało udział 57 czteroosobowych drużyn wyłonionych w krajowych eliminacjach, które zorganizowane zostały przez 33 kraje.

Nagrodzony zespół tworzyli: Jakub Śliż, Adam Harrison, Maksymilian Wolski I Krzysztof Ołdakowski. Jakub i Adam wspólnie z Karolem Denstem w ubiegłym roku zdobyli Distinction Award w Singapore International Mathematics Challenge 2018.

Wszystkim uczniom składamy najserdeczniejsze gratulacje! 

Zdjęcia (2)