W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział ministra Przemysława Czarnka w uroczystościach pogrzebowych śp. ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka

30.12.2020

Minister Przemysław Czarnek uczestniczył dziś, 30 grudnia br. w pożegnaniu śp. ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka (SDB) – wybitnego filozofa i metafizyka, profesora nauk humanistycznych, redaktora naczelnego „Powszechnej Encyklopedii Filozofii”. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie.

Kościół podczas uroczystości pogrzebowych. W tle biskup w fioletowym ornacie stojący przy ołtarzu. W tle fresk przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Na pierwszym planie fotografia zmarłego księdza Maryniarczyka, winiec z biało-czerwoną szarfą oraz trumna z kwiatami.

Minister Przemysław Czarnek wspomina śp. ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka 

– Był człowiekiem bezkompromisowym, który stał mocno na fundamentach, jeśli chodzi o wartości, na których zbudowany jest naród polski i wartości, na których zbudowany jest Kościół – wspomina zmarłego ks. prof. Maryniarczyka minister Przemysław Czarnek. Dodaje, że zmarły z odwagą i konsekwencją przeciwstawiał się atakom na swojego mistrza i nauczyciela – o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca, a także na świętość Jana Pawła II. 

Za wybitne zasługi dla rozwoju filozofii oraz kultury chrześcijańskiej, za osiągnięcia w działalności naukowej i publicystycznej prezydent Andrzej Duda nadał księdzu prof. dr. hab. Andrzejowi Maryniarczykowi pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Minister Przemysław Czarnek przekazał odznaczenie w imieniu prezydenta na ręce siostry śp. księdza.

Szef resortu edukacji i nauki podkreślił także nieocenione zasługi ks. prof. Maryniarczyka na polu popularyzacji filozofii. Minister Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że „Powszechna Encyklopedia Filozofii”, której redaktorem naczelnym był ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, to jedna z siedmiu na świecie i jedyna polska, która jest aktualnie tłumaczona na język angielski. 

Sylwetka ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka 

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk (SDB) urodził się 26 stycznia 1950 r. w Witowie. W 1976 r. ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Doktorat uzyskał w 1983 r. na podstawie pracy „Metoda separacji a metafizyka” przygotowanej pod kierunkiem o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca, a stopień doktora habilitowanego w 1992 r. na podstawie rozprawy „System metafizyki. Analiza przedmiotowo-zbornego poznania”. W 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Przez wiele lat pełnił funkcje kierownika: Sekcji Filozofii Teoretycznej KUL,  Katedry Metafizyki oraz Zakładu Metafizyki. Od 1999 r. jako redaktor naczelny kierował pracami nad wydaniem „Powszechnej Encyklopedii Filozofii”. Obecnie przygotowywana jest angielska edycja tego dzieła. 

Odegrał istotną rolę w krzewieniu filozofii realistycznej. Przyczynił się do popularyzacji nauki swojego mistrza – wybitnego dominikanina o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca. W istotny sposób wspierał powstanie Polskiego Towarzystwa św. Tomasza z Akwinu, dzięki któremu możliwe było wydanie wielu ważnych dzieł i artykułów naukowych. 

Był członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych. W 2008 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2017 r. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Ceniony wykładowca, nauczyciel i mistrz wielu pokoleń studentów KUL.
 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}