W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze masowe wywózki na Wschód – uroczystości rocznicowe w Białymstoku z udziałem szefa MEN

10.02.2020

W poniedziałek, 10 lutego br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski w Białymstoku wziął udział w uroczystości 80. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego. Przedstawiciele władz państwowych i służb mundurowych złożyli kwiaty pod pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka w Białymstoku.

Na zdjęciu pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka w Białymstoku.Stojący żołnierze na warcie honorowej po obu stronach monumentu.

W okresie okupacji sowieckiej praktycznie co piąty białostoczanin „zniknął” ze swego mieszkania, kamienicy czy domu. Niemal każda rodzina została dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały wielkie straty ludnościowe, doprowadziły także do gospodarczego i kulturalnego upadku Białegostoku.

Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego, okupującego tereny II Rzeczypospolitej, zorganizowały cztery wywózki na Wschód obywateli polskich różnych narodowości. Pierwsza z nich objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej i właścicieli ziemskich. Wywożeni trafiali do północnych regionów ZSRS, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi.

Pierwsza wywózka była największa i dotyczyła ok. 140 tys. osób. Była również najbardziej tragiczna pod względem liczby ofiar. Deportowano wtedy m.in. wielu mieszkańców Białegostoku i okolic. 

- Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że wieleset tysięcy Polaków zostało zesłanych na Wschód, nie tylko na Sybir, bo Sybir jest tutaj symbolem. Powinniśmy pamiętać o naszych rodakach z Podlasia, z Białegostoku, bo te wydarzenia dotyczyły nie tylko innych części Polski, ale przede wszystkim dzisiejszej Polski wschodniej, w tym województwa podlaskiego – powiedział po uroczystości minister Dariusz Piontkowski.

W Białymstoku trwają przygotowania do otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru. W grudniu 2019 roku zakończyła się budowa jego gmachu. Obecnie trwa praca nad stałymi ekspozycjami. W założeniu muzeum będzie ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. właśnie tematyką deportacji Polaków na Wschód. Otwarcie dla zwiedzających zaplanowano na 17 września 2021 roku. Minister

Dariusz Piontkowski wyraził nadzieję, że działalność tej placówki spowoduje, że te tragiczne wydarzenia będą dużo bardziej znane. 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}