W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warunki jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe

Dynamicznie rozwijający się rynek pracy generuje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, których uzyskane i oficjalnie potwierdzone kompetencje zawodowe będą odpowiedzią na bieżące potrzeby kadrowe pracodawców. Warunkiem realizacji tych potrzeb jest dostosowanie systemu kształcenia zawodowego do aktualnych wymogów rynku pracy, w taki sposób aby umożliwić podnoszenie kwalifikacji zawodowych i uzyskiwanie dyplomów zawodowych lub dyplomów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Raz nabyte kwalifikacje powinny zachować ważność i dawać możliwość ich uzupełnienia.

Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej określono warunki uzyskania przez osobę posiadającą certyfikat kwalifikacji zawodowej, świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie lub świadectwo czeladnicze, odpowiednio dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, uwzględniając wykształcenie tej osoby oraz potwierdzone przez nią kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie.

Po dokonaniu szczegółowej analizy efektów kształcenia w zawodach określonych w poszczególnych podstawach programowych kształcenia w zawodach od 2012 r. sporządzono wykaz dokumentów, które będą podstawą wydania dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika, określonym w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego[1] lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, określonym w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego[2].

Załącznik nr 1 do rozporządzenia określa wykaz zawodów dla których można otrzymać dyplom zawodowy po zdaniu egzaminów zawodowych lub egzaminów potwierdzających kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie lub egzaminów czeladniczych przez osobę, która posiada:

  1. świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej, dających wykształcenie średnie lub średnie branżowe albo zaświadczenie o zdaniu egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły II stopnia oraz
  2. certyfikat kwalifikacji zawodowej oraz świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie lub świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie lub świadectwo czeladnicze.

Załącznik nr 2 do rozporządzenia określa wykaz zawodów, dla których można otrzymać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie lub egzaminów czeladniczych przez osobę, która posiada: 

  1. świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej, dających wykształcenie średnie lub średnie branżowe albo zaświadczenie o zdaniu egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły II stopnia oraz
  2. świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie lub świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie lub świadectwo czeladnicze.
 

[1] o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078, 1287, 1680 i 1681),

{"register":{"columns":[]}}