W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta szefowej MEN na Węgrzech

02.10.2018

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w dniach 27-29 września br. w Budapeszcie (Węgry) uczestniczyła w największym konkursie umiejętności zawodowych EuroSkills 2018.Tym samym szefowa MEN wspierała polską reprezentację 8 najzdolniejszych uczniów, którzy sprawdzali swoje umiejętności w siedmiu konkurencjach konkursowych. Podczas wizyty na Węgrzech, szefowa MEN odwiedziła także polskie szkoły i spotkała się z przedstawicielami środowiska polonijnego.

Podczas konkursu EuroSkills 2018 ponad pięciuset zawodników przez trzy dni pod okiem ekspertów i sędziów z 28 państw członkowskich UE zmagało się z zadaniami konkursowymi. Polscy uczniowie konkurowali w 7 branżach: gastronomii, florystyce, fryzjerstwie, mechatronice, murarstwie, ciesielstwie, fryzjerstwie oraz tynkarstwie i suchej zabudowie.

Reprezentanci naszego kraju uczestniczący w EuroSkills 2018 zostali wybrani między innymi spośród laureatów olimpiad, turniejów i konkursów branżowych oraz osób rekomendowanych przez przedstawicieli stowarzyszeń pracodawców i pracodawców.

Z Budapesztu Maciej Pisarek, absolwent Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim wrócił z Medalem Doskonałości zdobytym w kategorii gotowania.

Konkurs doskonale wpisuje się w kluczowe i strategiczne działania MEN, które kładą nacisk na odbudowę szkolnictwa zawodowego i branżowego w Polsce. Celem zmian jest jak najskuteczniejsze przygotowanie uczniów do konkretnych zawodów, a tym samym, jak najszybsza reakcja na zapotrzebowanie zmieniającego się rynku pracy, minimalizowanie groźby bezrobocia wśród młodych ludzi wchodzących na rynek pracy.

Odbywający się co dwa lata konkurs to również spotkanie istotne w kontekście międzynarodowym. Z najważniejszych jego atutów możemy wymienić m.in. możliwość wymiany doświadczeń, nawiązanie kontaktów i wzajemnej współpracy. EuroSkills to także przygotowanie przyszłych specjalistów o najwyższych kompetencjach oraz gwarancja udanego dla nich startu zawodowego.

Ostatni raz Polska uczestniczyła w zawodach Euroskills w 2010 roku. Wówczas reprezentowało nasz kraj 8 zawodników w 6 konkurencjach i konkurencji pokazowej w zawodzie ciesielstwo.

Udział polskiej reprezentacji w EuroSkills 2018 możliwy był dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W Budapeszcie nasz kraj reprezentowali:

• Przemysław Krasnodębski z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, • Mateusz Dąbrowski z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, •Robert Stachowski z Zespłu Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku, •Sylwia Leszczyńska reprezentująca Kwiaciarnię Girlanda w Białystoku. Trenerzy: Stowarzyszenie Florystów Polskich, • Maciej Pisarek z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim, •Dawid Grodzki i Bartosz Trocha z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim, • Tymoteusz Dubiński z Państwowej Szkoły Budownictwa w Gdańsku.

Ważnym elementem wizyty minister Anny Zalewskiej na Węgrzech były spotkania z Polonią. W sobotę, 29 września minister edukacji odwiedziła Ogólnokrajową Szkołę Polską na Węgrzech, a także Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Sándora Petőfiego przy Ambasadzie RP w Budapeszcie, gdzie wzięła udział w lekcji języka polskiego. Tematem rozmów szefowej MEN z przedstawicielami środowiska polonijnego były m.in. możliwości wsparcia dzieci polonijnych przez państwo polskie, a także działania ministerstwa na rzecz dzieci i nauczycieli za granicą.

Tego dnia szefowa MEN złożyła wieńce przed Pomnikiem Generała Józefa Bema i Solidarności Polsko-Węgierskiej.

Zdjęcia (9)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.12.2023 14:46 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.12.2023 14:46 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}