W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie Okrągłe Stoły Edukacyjne w Warszawie, Bydgoszczy i Bełchatowie

05.09.2019

Z udziałem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego w czwartek, 5 września w Warszawie odbył się Mazowiecki Okrągły Stół Edukacyjny. Tego dnia wiceminister edukacji Iwona Michałek uczestniczyła w regionalnym Okrągłym Stole Edukacyjnym w Bydgoszczy, a Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć w Bełchatowie

Wojewódzki Okrągły Stół Edukacyjny w Warszawie

 

- Jesteśmy w trakcie realizacji obrad okrągłego stołu we wszystkich województwach naszego kraju. W większości województw takie spotkania już się odbyły. Obrady Wojewódzkich Okrągłych Stołów Edukacyjnych pokazują przede wszystkim potrzebę rozmowy na temat tego, co się dzieje w polskich szkołach - powiedział w Warszawie Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. - Wyraźnie też padają tam sugestie, o których miałem okazję mówić już na konferencjach i które nie zostały jeszcze na razie rozwiązane. Chodzi o czas pracy, awans zawodowy, system motywacyjny, system wynagradzania. To są te elementy, które dosyć często padały na okrągłych stołach - mówił minister edukacji – dodał minister.

 

Podczas Mazowieckiego Okrągłego Stołu Szef MEN odniósł się do zagadnień poruszanych w trakcie spotkania.

 

 - Podczas obrad ich uczestnicy zgłaszają różne rozwiązania dotyczące kwestii często bardzo, bardzo szczegółowych. Widzimy też, że większość ludzi dobrze odbiera te zmiany, które się w polskiej szkole dokonały dotyczące zmian strukturalnych, programowych. Bardzo dużo pozytywnych głosów odbieramy na temat zmian w szkolnictwie zawodowym i konieczności promocji tego typu szkół. Pojawiają się także często głosy mówiące o potrzebie wzrostu roli rodziców w szkołach. Dosyć aktywni są też sami uczniowie. Coś, co może część z państwa zaskoczy, to jest to, że uczniowie mówią o potrzebach nauczycieli, dostrzegają pewną specyfikę ich pracy- zaznaczył szef MEN.

 

Obrady w Warszawie zorganizowane były przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty oraz Mazowiecki Urząd Wojewódzki. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów uczniowskich, nauczyciele, rodzice, samorządowcy i reprezentanci środowiska oświatowego.

 

Łódzki Okrągły Stół Edukacyjny

 

W dyskusji poświęconej problemom edukacji w Bełchatowie uczestniczyło około 50 osób związanych z oświatą w województwie łódzkim, m.in. nauczyciele i dyrektorzy szkół, przedstawiciele kuratorium i związków zawodowych, samorządowcy, a także uczniowie i ich rodzice.

 

 - Zależy nam na szkole wyróżniającej się jakością kształcenia, bezpiecznej oraz przyjaznej uczniom. Celem jest nowoczesna szkoła, która ma wyróżniać się jakością kształcenia oraz bezpieczeństwem, a także byciem przyjaznym uczniom i nauczycielom.– zapewnił wiceminister Maciej Kopeć.

 

Podsekretarz Stanu w MEN podsumował obrady w różnych miastach, w których brał udział, chwaląc ich merytoryczny charakter.

 

 - To są świetne wystąpienia. Tak mądre wypowiedzi cieszą każdego nauczyciela i nas wszystkich. Miałem szansę przysłuchiwać się im w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu i tu, w Bełchatowie. To istotna część trwającego dialogu. Wskazuje on na kwestie związane z finansowaniem, Kartą Nauczyciela, oceną pracy. To sprawy, o których będziemy musieli dalej rozmawiać, bo ten dialog cały czas trwa - podsumował wiceminister edukacji.

 

Zdaniem wiceministra Macieja Kopcia w trwającej debacie poruszane są bardzo istotne postulaty i nie dotyczą one jedynie statusu zawodowego nauczycieli, ale wielu istotnych kwestii.

 

Maciej Kopeć zwrócił uwagę na istotny głos rodziców, którzy poruszali takie tematy, jak m.in. edukacja domowa, rola nauczyciela, współpraca organizacji ze szkołami. Podsekretarz Stanu w MEN zapewnił, że wszystkie wnioski płynące z obrad trafią do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kancelarii Premiera.

 

Kujawsko-Pomorski Okrągły Stół Edukacyjny

 

Wiceminister edukacji Iwona Michałek podczas spotkania w Bydgoszczy zaznaczyła, że debaty o edukacji są bardzo potrzebne.

 

- Cieszę się, że mogę wsłuchać się w te głosy. Z perspektywy Warszawy nie wszystko dokładnie widać. Z naszych doświadczeń wynika, że w wielu województwach problemy się powtarzają. Przed nami stoi mnóstwo wyzwań edukacyjnych, bo świat zmienia się szybciej, niż  to sobie wcześniej wyobrażaliśmy. Dlatego liczę na to, że będą sformułowane konstruktywne wnioski, które zawiozę do Warszawy – powiedziała Iwona Michałek Sekretarz Stanu w MEN.

 

Inicjatorem Wojewódzkich Okrągłych Stołów Edukacyjnych jest premier Mateusz Morawiecki. Spotkania te są realizacją postulatu, który wybrzmiał przy Ogólnopolskim Stole Edukacyjnym w Warszawie. Wnioski płynące z debat wojewódzkich posłużą do wypracowania dalszych zmian w prawie oświatowym. Wojewódzkie Okrągłe Stoły Edukacyjne zaplanowane w każdym z 16 polskich regionów zakończą się w piątek, 6 września br.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}