W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólny list MEN i Muzeum Powstania Warszawskiego do szkół

01.10.2019

Dziś, 1 października br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski oraz Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego skierowali do szkół list, w którym zaapelowali o zaangażowanie w promowanie przesłania do młodych. To ważny dokument, który powstał z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Deklaracja Młodego Pokolenia

– Wartości, o które walczyli Powstańcy Warszawscy i za które gotowi byli oddać życie, są aktualne także dzisiaj. Przekazywane z pokolenia na pokolenie uczą, jak godnie żyć, jak być dobrym człowiekiem i obywatelem. Dlatego jednym z zadań młodego pokolenia powinna być ich obrona i kultywowanie. O pielęgnowanie tych wartości apelowali Powstańcy w swoim przesłaniu. Podkreślali, że pamięć o nich będzie dawała kolejnym pokoleniom siłę i inspirację – napisano w liście. - Chcemy, aby słowa Powstańców Warszawskich dotarły do jak największej liczby młodych ludzi. Wierzymy, że będą one dla młodego pokolenia prawdziwym drogowskazem w codziennych wyborach i działaniach. Dlatego jeszcze raz apelujemy o udział w akcji i udostępnienie uczniom treści przesłania.

Minister Dariusz Piontkowski i dyrektor Jan Ołdakowski podkreślili również jak ważna jest odpowiedź młodego pokolenia na apel Powstańców Warszawskich.

– Pragniemy zwrócić Państwa uwagę również na Deklarację Młodego Pokolenia – odpowiedź na przesłanie do młodych, którą przygotowała Rada Dzieci i Młodzieży RP we współpracy z innymi organizacjami młodzieżowymi. To wyraz szacunku oraz hołdu dla Powstańców Warszawskich, a także zobowiązanie do wierności ideałom, o które walczyli.

Zachęcamy do udziału w akcji!

Wszystkie szkoły, które chciałyby otrzymać drukowaną wersję apelu Powstańców Warszawskich, aby wyeksponować ją w widocznym miejscu, mogą skontaktować się z Muzeum Powstania Warszawskiego, wysyłając do 30 listopada 2019 r. wiadomość na adres: przeslaniedomlodych@1944.pl

Dodatkowo do wszystkich szkół zostanie przekazana elektroniczna wersja apelu Powstańców Warszawskich oraz Deklaracja Młodego Pokolenia.

Materiały

Wspólny list MEN i Muzeum Powstania Warszawskiego do szkół (PDF)
List​_MEN​_i​_MPW​_do​_dyrektorów​_szkół.pdf 0.19MB
Wspólny list MEN i Muzeum Powstania Warszawskiego do szkół (DOC)
List​_MEN​_i​_MPW​_do​_dyrektorów​_szkół.doc 0.18MB