W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wychowanie do wartości – konferencja z udziałem wiceministra edukacji

09.10.2020

Dziś, w piątek 9 października br. w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie odbyła się konferencja „Wychowanie do wartości - wsparcie rodziny i szkoły”. W wydarzeniu zorganizowanym przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty uczestniczył wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

 wiceminister edukacji Maciej Kopeć przemawia zza mównicy do uczestników spotkania

- Istotną częścią edukacji jest wychowanie. Już w preambule prawa oświatowego jest mowa o wychowaniu, miłości do ojczyzny, poszanowania do dziedzictwa kulturowego, ale też przy otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Kluczowe wartości w preambule, to zasada solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności - podkreślił wiceminister Maciej Kopeć.

Podczas konferencji skupiono się m.in. na wychowaniu patriotycznym, roli rodziny w tym procesie, a także na wychodzeniu przez sport.

W swoim wystąpieniu wiceminister Maciej Kopeć podkreślił, że istota funkcjonowania szkoły, również w znaczeniu dydaktycznym została najpełniej opisana we fragmencie preambuły podstawy programowanej do historii. Dodał, że w przypadku nauczania musimy tworzyć wspólnotę wartości.

- Szkoła musi uczyć miłości do ojczyzny przez szacunek i przywiązanie do historii, narodu, osiągnięć. Musi się to odbywać z szacunkiem dla drugiego człowieka, innego narodu, kultury - zaznaczył wiceminister edukacji.

Dzisiejsza konferencja miała na celu pokazanie różnych dróg oddziaływania na młodego człowieka w procesie jego wychowania i przygotowywania do odpowiedzialnego życia.

Wydarzenie skierowanie było do dyrektorów szkół, rodziców, wychowawców, nauczycieli i pedagogów województwa mazowieckiego. Konferencja była odpowiedzią na potrzebę doskonalenia kompetencji wobec rosnących wyzwań w pracy wychowawczej, w szczególności w budowaniu świata wartości młodego pokolenia.

Transmisja konferencji
https://www.youtube.com/watch?v=YWshqMaYmyk&feature=youtu.be