W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienia do artykułu DGP pt. "Zreformowany uczeń zapłaci za książki 700 zł"

22.08.2019

W odpowiedzi na artykuł prasowy „Zreformowany uczeń zapłaci za książki 700 zł” opublikowany w Dzienniku Gazecie Prawnej 22 sierpnia br. przekazuję poniższe wyjaśnienia.

Podręczniki i ćwiczenia do obowiązkowych zajęć edukacyjnych dostają i dostawali za darmo uczniowie, którzy realizują obowiązek szkolny. Wcześniej byli to uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Obecnie po reformie będą to uczniowie szkół podstawowych. Tradycyjnie, od zawsze, rodzice uczniów liceum czy technikum kupowali książki na swój koszt. Od ubiegłego roku dodatkowo, dzięki wprowadzonym przez rząd programom, rodzice otrzymują wsparcie w postaci programu „300 plus”. 

Każdy uczeń otrzymuje 300 złotowe świadczenie „dobry start” na tzw. wyprawkę szkolną. Ponadto rodzice maja prawo do świadczenia 500 plus na każde dziecko, a uczniowie szkół podstawowych otrzymują książki i ćwiczenia za darmo. 

MEN dopuściło do użytku szkolnego 143 podręczniki do szkół ponadpodstawowych. Nieuprawnione jest zatem twierdzenie, że podręczników nie ma na rynku. Dyrektor szkoły wraz z nauczycielami podejmuje decyzję, jakie podręczniki i materiały ćwiczeniowe są wykorzystywane w danej szkole. Warto zatem przed opublikowaniem konkretnego zestawu podręczników sprawdzić czy książki są dostępne w danym wydawnictwie. Apelujemy o to każdego roku i uczulamy nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Ważne jest to, by uczniowie idąc do szkoły we wrześniu mieli książki. Odnosząc się do kwestii ewentualnych różnic w cenie podręczników przeznaczonych dla uczniów ponadpodstawowych. 

Podręczniki do szkół ponadpodstawowych: 4-letniego liceum i 5-letniego technikum są dostosowane do nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego i w zdecydowanej większości obejmują inny zakres materiału niż dotychczasowe podręczniki do klasy I szkół ponadgimnazjalnych. Za wycenę podręczników odpowiadają wydawnictwa, które dostosowują ceny do zmieniającej się sytuacji rynkowej. 

Apelujemy o to, aby nie wprowadzać niepokoju wśród uczniów, rodziców i środowiska oświatowego. 

Zawsze jesteśmy do Państwa dyspozycji, aby wyjaśniać wszelkie wątpliwości. Prosimy o bezpośredni kontakt z nami, tak abyśmy mogli odnieść się do prezentowanych przez Państwa zagadnień. 

Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN 

{"register":{"columns":[]}}