W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„ZmieńMY edukację” – rozmowy o polskiej oświacie

30.01.2024

Dziś, 30 stycznia br. w budynku Sejmu odbył się zainicjowany przez Akcję Uczniowską pierwszy edukacyjny okrągły stół „ZmieńMY edukację”, którego celem jest zwrócenie uwagi na kluczowe kwestie związane z przyszłością polskiej szkoły. W wydarzeniu uczestniczyły: Minister Edukacji Barbara Nowacka i Podsekretarz Stanu w MEN Paulina Piechna-Więckiewicz.

Spotkanie zmieńmy Edukację – politycy i organizacje pozarządowe rozmawiają o polskiej edukacji, Zdjęcie grupowe przedstawia minister Barbarę Nowacką oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych

Tematami dyskusji były m.in. kompetencje przyszłości, zmiana podstawy programowej, różnorodność w szkole, prawa ucznia.

– Planujemy liczne zmiany w szkołach, które będą sprzyjały temu, by szkoła stała się dobrym miejscem – powiedziała szefowa MEN. – Z bólem obserwowałam, jak szkoła stała się miejscem, do którego nie chce przychodzić ani młoda osoba, ani nauczyciel, ani rodzic. Nadszedł czas, by to zmienić. Czas odbudować dobrą opinię o polskiej szkole i szkole publicznej. To jest jeden z priorytetów, nie tylko w ministerstwie (…), ale nas jako społeczeństwa – mówiła w czasie debaty Barbara Nowacka.

Wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz podkreśliła, że ministerstwo będzie od teraz otwarte na potrzeby młodych ludzi. Edukacja włączająca oraz szkoły specjalne również będą jednym z priorytetów ministerstwa. – Młodzi ludzie z różnych placówek oświatowych to jest wielka społeczność, która dzisiaj potrzebuje podmiotowości i szacunku ze strony wszystkich: od rządu, samorządu po organy władzy różnego stopnia. Uczniowie chcą uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji w sprawach ich dotyczących – powiedziała wiceminister Piechna-Więckiewicz.

Spotkanie zakończyło się podpisaniem paktu edukacyjnego z najważniejszymi postulatami i pomysłami na zmiany w edukacji.

Wśród uczestników debaty znaleźli się ministrowie, parlamentarzyści, eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych i młodzież.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}