W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministra edukacji z przedstawicielami Związku Miast Polskich

12.07.2019

12 lipca br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski spotkał się z przedstawicielami Związku Miast Polskich. Tematem spotkania były kwestie dotyczące m.in. finansowania oświaty.

Spotkanie ministra edukacji z przedstawicielami Związku Miast Polskich

Przedstawiciele samorządów zwrócili uwagę na obawy wielu miast, związane z finansowaniem podwyżek dla nauczycieli przewidzianych od 1 września bieżącego roku. Minister Dariusz Piontkowski zadeklarował, że zarówno on, jak i premier Mateusz Morawiecki dostrzegają potrzebę przeznaczenia dodatkowych środków finansowych przeznaczonych na finansowanie zwiększonego wynagrodzenia nauczycieli. Minister edukacji zadeklarował, że nie było i nie ma mowy o tym, by podwyżki były finansowane wyłącznie z dotychczasowej subwencji, dlatego przeznaczone zostaną na ten cel dodatkowe środki już w budżecie państwa na bieżący rok.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że istnieje potrzeba dalszych prac nad docelowym modelem statusu zawodowego nauczyciela. Dlatego w połowie sierpnia br. wznowione zostaną spotkania zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty z udziałem przedstawicieli rządu, samorządu i związków zawodowych. Obecnie trwają także prace nad nowym modelem kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, który będzie uwzględniał m.in. rozwiązania w zakresie pomocy psychologiczno- pedagogicznej.

Przypomnijmy, że zgodnie ze znowelizowaną ustawą – Karta Nauczyciela od 1 września nauczyciele otrzymają kolejną podwyżkę wynagrodzeń. Dodatkowa podwyżka o blisko 10 proc. od września 2019 r. to 500 zł więcej w wynagrodzeniu zasadniczym dla nauczycieli dyplomowanych, 424 zł dla mianowanych, 373 zł dla kontraktowych i 363 zł dla stażystów. Przypomnijmy, że w styczniu 2019 r. nauczyciele otrzymali już 5 proc. podwyżkę, a wcześniejsza – również 5 proc. – była wypłacona od kwietnia 2018 roku.

Związek Miast Polskich reprezentowali prezydent Ciechanowa i sekretarz zarządu Krzysztof Kosiński oraz pełnomocnik zarządu ds. legislacyjnych Marek Wójcik. 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej