W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EZD RP fundamentem cyfrowego państwa

17.08.2021

Ministrowie Janusz Cieszyński i Adam Andruszkiewicz wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Oddziału NASK w Białymstoku. Tematem przewodnim była cyfryzacja usług dla obywateli i administracji.

element dekoracyjny

Podczas poniedziałkowego spotkania omawiano zagadnienia związane ze strategicznymi projektami oraz zadaniami realizowanymi przez Oddział NASK w Białymstoku. Głównym tematem był awans cyfrowy i usprawnianie polskiej administracji poprzez tworzenie rządowych systemów teleinformatycznych. W spotkaniu wzięli udział ze strony NASK m.in.: Mariusz Madejczyk - Dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku oraz Magdalena Sawicka - Zastępca Dyrektora Oddziału NASK w Białymstoku. Celem oddziału NASK w Białymstoku jest utworzenie na ścianie wschodniej RP silnego i profesjonalnego zespołu programistyczno-merytorycznego, który ma tworzyć i rozwijać kluczowe systemy teleinformatyczne na rzecz państwa.

Cyfrowy awans

- Na naszych oczach dokonuje się cyfrowa rewolucja, dowodzi tego 12 milionów założonych profili zaufanych, a także prawie 5 milionów użytkowników mObywatela – mówił Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W wielu rankingach dot. cyfryzacji Polska jest w gronie liderów. Ostatnie miesiące to czas stale rosnącej popularności profilu zaufanego, który umożliwia załatwienie wielu urzędowych spraw – przez internet. Stale rozwija się też aplikacja mObywatel. Pojawiają się nowe e-usługi, które znajdują z każdym dniem coraz więcej swoich odbiorców.

Elektroniczne zarządzanie dokumentacją

Zespół ekspertów NASK w Białymstoku pracuje m.in. nad jednym ze sztandarowych projektów NASK – EZD RP, czyli systemem do elektronicznego zarządzania dokumentacją. Realizowany jest on we współpracy z KPRM oraz w partnerstwie z wojewodą podlaskim. - Celem polskiego rządu jest to, aby system EZD RP działał we wszystkich urzędach w Polsce do 2025 r. – mówił minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

System EZD RP będzie udostępniany nieodpłatnie od 2023 r. wszystkim zainteresowanym podmiotom administracji publicznej. Poszczególne jednostki będą samodzielnie decydować o jego wdrożeniu. Stosowanie EZD RP nie będzie obligatoryjne, ale przewidywane jest wprowadzenie obowiązku stosowania systemów klasy EZD w administracji do 2025 r.