W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar sadzy w kominie

zdjęcie przedstawia pożar sadzy w kominie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, na pierwszym planie znajduje się podnośnik hydrauliczny strażacki

Należy zauważyć, że takim zdarzeniom można zapobiec poprzez odpowiednio prowadzony nadzór właścicielski w zakresie ochrony przeciwpożarowej nad obiektami. Szczególny nacisk powinien zostać położony na kwestie kontroli stanu technicznego
i konserwacji instalacji ( elektrycznej, wentylacyjnej, gazowej ) oraz urządzeń grzewczych, elektrycznych, przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Najczęstszą przyczyną pożarów są właśnie wady instalacji użytkowych oraz nieostrożność osób dorosłych.

 

Dodatkowo KRAJOWA IZBA KOMINIARZY  przypomina również, że w przypadku powstania zdarzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową. Przeprowadzanie w odpowiednich czasookresach przeglądów technicznych i czynności konserwacyjnych instalacji użytkowych przez osoby kompetentne, może zapobiec powstaniu tragedii.

 

Zgodnie z art. 62 Prawa Budowlanego obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę:

1) okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,

b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,

c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

 

2) okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.

{"register":{"columns":[]}}